Midagi teatri-, kirjandus-, kunsti-, muusika-, tantsu- ja disainihuvilistele!

Sõltumata (või ka sõltudes) sellest, kas septembris on jätkuvalt/taaskord ette võetud vana hea koolitee, ning sellestki, kas septembris parasjagu juuakse või mitte, on alljärgnevast hoolikalt käsitsi (just sinule!) valmistatud selektsioonist võimalik valida endale kõige kohasemat kultuurset meelelahutust koroona-aasta-mihklikuuks.

Kirjandustänava festivalil toimub Müürilehe vestlusring, kus kasinuse ja külluse teemal arutlevad Kaisa Ling, Hasso Krull ja Toomas Erikson

Kirjandustänava festivalil toimub Müürilehe vestlusring, kus kasinuse ja külluse teemal arutlevad Kaisa Ling, Hasso Krull ja Toomas Erikson

Nagu ikka, toob septembri algus kirjarahva ja muud huvilised kokku Kadriorgu Lydia Koidula tänavale Kirjandustänava festivalile, kus saab sel laupäeval, 5. septembril Tammsaare ja Vilde muuseumide väärikas läheduses erinevat kultuurset meelelahutust ja vaimukosutust ammutada. Oma telgid ja programmid pakivad kauniks laupäevaks lahti eri kirjastused jm väljaanded, raamatukogud, muuseumid, raamatupoed jne. Tänavugi leiab kavast ka Kultuurilehe telgi, kust leiab omakorda Müürilehe vestlusringi: kell 16.30 arutlevad külluse ja kasinuse teemal Kaisa Ling, Hasso Krull ja Toomas Erikson!

Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi ehk TÜHI filosoofiaklubi kutsub 7. septembril kell 18 kaasa mõtlema igati päevakajalisel ja intrigeerival teemal tehisintellekti eetikast. Lähemalt valgustab kuulajaid filosoof ja TÜHI direktor Tõnu Viik.

Vene Teatri sügiseste esietenduste seas näeb 10. septembril lõpuks ilmavalgust koroonapiirangute tõttu edasi lükkunud Karl Laumetsa lavastus „Utoopia” ning juba 25. septembril jõuab vaatajate ette ka Tatjana Kosmõnina lavastatud krimikomöödia „8 armastavat naist”. Kõigil Vene Teatri etendustel on sünkroontõlge eesti keelde!

Sveta Grigorjeva „TEKHNE”. Foto: Maria Obermeier

Sveta Grigorjeva „TEKHNE”. Foto: Maria Obermeier

Viimane ei ole teatrisõpradele muidugi ainus hea uudis, sest 12. septembril jõuab lõpuks vaatajate ette ka Teatri Must Kast trupitöö tulemusel (aga kui mõni üksik nimi siiski ka ära tuua, siis lavastajaks on Maret Tamme ning dramaturgiks Joosep Susi) lavastus „Memm”. Millest räägib „Memm”? Eks ikka lapselaste ja vanaemade suhetest. Ehk siis ühel või teisel moel teadagi meist kõigist ja meie kõigi vanaemadest.

15. juubelit tähistav Disainiöö toimub sel aastal aga 14.–20. septembrini ja seekord on festival tõstnud fookusesse vajaduspõhise disaini. Disainiöö ruumiline kese on Kopli poolsaarel paikneva endise Põhjala kummitoodete vabriku angaarides. Sündmuste seas näeme näiteks BRUNO 2020 nominentide tööde näitust, pidulikult antakse välja disainiauhinnad, toimuvad design talk’id, avatakse installatsioone ja fotonäitusi, lisaks on kauplemiseks valla Disainitänav ja Moepõik. Aga see pole muidugi veel kõik.

Aigar Valsi teine kauamängiv „Imperaator” ilmub peatselt. Esmalt panemegi ta eelkuulamiseks üheks päevaks, nimelt 16. septembriks üles Müürilehe veebisaidile. 19. septembril on aga võimalik saada osa esitluskontserdist, mis ilmub ekraanidele ja kõlaritesse otse Aigari ning tema venna/bändikaaslase Argo maakodust Kullaaugult! Uksed 21.45, live 22.00.

Laura Põllu ja Piret Karro näitus „Ajan nahka”. Foto: Keidi Jaakson

Laura Põllu ja Piret Karro näitus „Ajan nahka”. Foto: Keidi Jaakson

Muidu maikuine kirjanduspidu Prima Vista on kohanenud praeguste oludega nõnda, et jaganud oma programmi kahele sügisesele nädalale. Festivali teise pooleni novembris on veel aega, aga esimestest sündmustest saame osa juba 21.–26. septembril. Vahtralehepunakollasesse Tartusse oodatakse esinema muidugi festivali selleaastast patrooni Viivi Luike, kavas on aga ka Aleksander Ivaskevitši autoriõhtu, kohtumine hiljutise juubilari Jelena Skulskajaga, Tartu-Luunja luulelaev Henrik Visnapuu loomingu seltsis ja palju muudki toredat.

Sveta Grigorjeva tantsulavastust TEKHNE mängitakse 26. ja 27. septembril (kell 19.00) Sakala 3 teatrimajas. Tegemist on ühtaegu loengu, performance’i ja tantsuga, mille vahendusel lavastaja ja esitaja Grigorjeva uurib, mida on veel üldse tantsida – neoliberaalses ühiskonnas, aina hoogsamate neofašistlike tendentside taustal… Kas tantsu saab kasutada antikapitalistliku tööriistana? Või on ehk just tants viimane päästev õlekõrs?

28. septembril esietendub Kanuti Gildi SAALis Karl Saksa Planet Alexithymia – teadusulmeline vaate- ja kuuldemäng, mis ammutab informatsiooni eksperimentidest, protseduuridest, sündroomidest ja diagnoosidest. See räägib kehast, mis on surutud keskkonda, või teadvusest, mis on surutud kehasse, ning mõlemad peavad tegelema rutiini ja pragmaatiliste kordustega – olgu siis black box’is, vanglas või põllumaal. Laval Ruslan Stepanov ja Karl Saks.

Nunnu raamatupood Puänt on tulnud taas välja nunnu ideega. Ühtlasi on tegemist rõõmusõnumiga kõigile, kes „tahaks midagi head lugeda, aga ei oska kohe validagi”. Raamatuklubi töötab „üllata & usalda” printsiibil: lugeja fikseerib, kas ta tahab lugeda eesti või inglise keeles (või huvitab hoopis jaapani kirjandus?), ja täpsustab ka vahemiku, kui kauaks ta soovib ootamatuid külalisi oma postkasti kutsuda, tasub arve ja jääb ootele. Ja kord kuus valivadki Elisa ja Triinu talle lugemiseks midagi eriti kohast.

Last but definitely not least meenutame, et Vaal Galeriis on kuni 10. oktoobrini avatud näitus „Ajan nahka”. Väljapanek toob ühte ruumi Laura Põllu kohaspetsiifilise installatsiooni, joonistused ja keraamika ning Piret Karro luule- ja proosatekstid ning fotod. Tõuke Põllu ja Karro omavahelisele dialoogile andsid selle aasta sündmuste käigus kehtestatud liikumispiirangud, eriti nende raames teravalt välja joonistunud praktilised küsimused elupaikade ja kooselu konstellatsioonide kohta.