November on väidetavalt aasta kõige masendavam kuu, kuigi praegu paistab veel väga kaunis vahtralehine sügis… Samas koroonanakatumiste numbrid iga päevaga suurenevad, lähiriike pannakse juba kinnigi. Meil veel saab käia, veel on avatakse jamängitakse ja etendatakse, veel toimub, aga kui kauaks?

Holy Motors. Foto: Grete Ly Valing

Holy Motors. Foto: Grete Ly Valing

Alljärgnevalt mõned valitud sündmused novembrikuiselt Eestimaalt. Kultuuri tarbida soovitame siiski muidugi ainult vastutustundlikult, vältides nakatumist ja nakatamist!

Laupäeval, 7. novembril esitleb dream country ansambel Holy Motors Tallinnas kinos Sõprus oma teist albumit „Horse”. Esitatakse muidugi täies mahus uue albumi kraami, aga lisaks kostub mõndagi ka kollektiivi varasemast loomingust. Bändiga liituvad laval Craig Dyer ja Leonard Kaage Berliinis tegutsevast kooslusest The Underground Youth, kellega koostöös uus album 2020. aasta alguses salvestatigi.

Prima Vista kirjandusfestival alustas sel aastal septembris, pidas nüüd väheke hingetõmbepausi ning jätkub 9.–14. novembrini taas. Teine voor! Tänavu on seljad kokku pandud aga teisegi Tartu festivaliga, nimelt Hullunud Tartuga, mis – sedakorda 12.–13. novembrini – samuti lisaks muudele kunstivormidele kirjandust kõnetab. Üks pajatab inimese varjudest, teine võtab jutuks(?) vaikuse. Kostub luulet ja muusikat, töötubasid, raamatulaatu jne/vmt.

13. novembri õhtu (ebausklikele 13 reede!) on Tartu Kultuuriklubis Salong duode päralt! Esimest korda astuvad ühise kontserdiga üles VIIK (Kadri Lepasson ja Ott Kaasik) ning Kaisa Kuslapuu ja Karl Laanekask. Pillide valik on hõrk: 12-keelne kannel ja kitarr, bandžo ja klaver. Mõlemad duod esitavad pärimusmuusikat ja sellest inspireeritud omaloomingut. Kontsert algab kell 21, pilet maksab 10 €.

NU Performance festivalil esinev Michele Rizzo. Foto: press

NU Performance festivalil esinev Michele Rizzo. Foto: press

13.–22. novembrini vältab selgi aastal rahvusvahelise etenduskunstide festivali NU Performance, sedakorda alateemaga „Hääl ja midagi veel”, kuraatoriteks Margit Säde ja Egija Inzule. Meid kõnetavad siin Keha leidmise hääl, Ühiste alguste hääl, Queer-feministliku lõbu hääl, Kajahääl (ja jee), Sünteetilise polüfoonia hääl, Hoole hääl, Viimase lootuse hääl, Rütmis lahustumise hääl, aga ka vaikus ja… midagi veel. Sündmused toimuvad Kanuti Gildi SAALis ja Sveta baaris.

27. novembril esietendub Niguliste kirikus lavastus „METSIK KAART. Ära jäta mind meelde”, mis otsib vastust küsimusele… mis tegelikult otsibki vastust väga paljudele küsimustele. Aga lisaks muule räägib see sisenemisest uude olemisse, elamise seisundisse, mille algust tähistab hüüatus „Nüüd hakkan päriselt elama!”. Mis saab edasi? Lavastaja Jan Teevet, mängivad Ene Järvis, Eva Koldits, Laine Mägi, Mirtel Pohla, Gert Raudsep, Ivo Reinok, Liisa Saaremäel ja Simeoni Sundja.

Kujutlege järgmist olukorda. Pere on kenasti koos, on ikkagi vanaema 80. juubel. Toimekas tädi on teinud põhjalikud ettevalmistused, pikk laud on lookas, mõistagi ei puudu ka kartulisalat. Kõik on justkui, nagu peab, kuni ootamatult ilmub nagu välk selgest taevast peole vennatütar Silvia koos… oma elukaaslase Mariga! Kuidas nüüd…? Mis…? Lühifilmi „Vanaema, saa tuttavaks” saab Hooandjas toetada kuni 3. detsembrini. Režissöör Kaire Russ, stsenaristid Kaire Russ ja Eve Tisler, osades Tiina Mälberg, Raimo Pass, Mait Joorits, Eliis Uudeküll jt.

Kogo galerii. Foto: Marje Eelma

Kogo galerii. Foto: Marje Eelma

Kogo galerii Tartus on sanatoorsel lainel, sest detsembri alguseni on veel avatud belgia kunstniku Bruno Goosse isikunäitus „Sanatoorne atmosfäär”, mis toimub Kogo galeriis koostöös TÜ humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna romanistikaprofessori Sara Bédard-Goulet’ga. Vaatluse alla võetaksegi sanatooriumid kui 20. sajandi alguse uudne nähtus. Kas tegemist oli/on pigem haigemajade või puhkeasutustega? Penitsilliini avastamine muutis asjaolusid drastiliselt. Mis saab aga kindla otstarbe jaoks kujundatud arhitektuurist, kui see otstarve kaob?