Juba vanarahvas teadis, et kõik, mida pole ära jäetud või edasi lükatud, tingimata toimub! Alljärgnevalt mõned hoolikalt valitud rangelt soovituslikud oktoobrikuised kultuurisündmused. Osalegem, kuni veel saab!

Kaader Festheartil linastuvast filmist „Meiega on lõpp”

Kaader Festheartil linastuvast filmist „Meiega on lõpp”

Kuna 2020. aasta on Fotomuuseumis pühendatud üldse portreežanrile, algab seal kohe-kohe ehk 1. oktoobrist just selleteemaline loengusari. Kohtume tunnustatud fotokunstnike Birgit Püve, Tanja Muravskaja, Elina Kostabi, Maria Kapajeva ja Annika Haasiga, kelle kõigi loomingus on portreefotožanr olulisel kohal. Iga kunstnik käsitleb enda ülesastumises portree tähendust lähtuvalt isiklikust seisukohast ja tunnetusest, seega tõstab sari tervikuna esile žanri väljendusviiside erinevaid vaateid.

Järgmiseks aga seame sammud Emajõe Ateenasse, kus vältab 2.–4. oktoobrini LGBT+ filmifestivali Festheart Tartu edition. Täpselt nädal hiljem ehk 9.–11. oktoobrini rullib Festheart kinolina lahti aga kodulinnas Rakveres. Näidatakse filme eneseleidmisest („Suvi 85”), kohanemisest maailma avardumisega („Täiesti normaalne perekond”, „Päeva printsess”), sisemistest ja välistest konfliktidest („5 minutit”) ja lahkumisest („Meiega on lõpp”), aga see pole muidugi veel kõik. Lisaks filmilinastustele toimub Tartus mh heameeleavaldus kõigi õiguse nimel abielluda, Rakveres vestlusringid „Kapist välja!? LGBT+ suhted perekonnas” ning „Millest me räägime, kui me räägime filmi(kriitika)st?”!

Alates 4. oktoobrist toob Eesti Noorsooteater lavale Betti Alveri „Tulipunase vihmavarju” põhjal tehtud samanimelise Karl Sakritsa lavastuse. „Kui kõrgel olid lauad ja laed, / kui lähedal oli päike, / kui lähedal taevas, / kui kaugel aed / ma olin väike.” Vihmavarju all mängivad (kusjuures sõnadeta!) Laura Nõlvak ja Kaisa Selde. Lavateos on mõeldud ja mõistetav vaatajatele alates kolmandast eluaastast.

5. oktoobril kell 11 stardib Eesti Kirjanike Liidu musta laega saalis Peeter Sauteri 1990. aastal välja antud raamatule „Indigo” pühendatud konverents „Kõik lähevad kuhugile. Vaid nõnda saabki tähistada sedavõrd legendaarse teose 30. sünnipäeva! Sarja „Etüüde nüüdiskultuurist” 14. konverentsi korraldavad nüüdiskultuuri uurimise töörühm (EKA, TLÜ, TÜ) ja EKL. Sõna saavad teiste seas Piret Viires, Rein Veidemann, Joosep Susi ja Andrus Laansalu.

Triin Valvase näitus „Huvitavad ajad” Telliskivi galeriis. Foto: Sigrid Leppmets

Triin Valvase näitus „Huvitavad ajad” Telliskivi galeriis. Foto: Sigrid Leppmets

Eksootiliste maitsete ja helide gurmaane rõõmustab juba 7. oktoobril kell 18–20 kogukonnakeskuse Siin & Sääl (Liivalaia 28, Tallinn) kultuuriõhtu „Süüria maitsed & jutud. Maiustamiseks on laual traditsioonilised toidud, nagu hummus, baba ganoush, falafelid ja maqluba, süüria kultuuri ja kombeid tutvustavad Siin & Sääli kokk ning keeleõpetaja Shereen ja Süüriast pärit Alaa. Õhtusöögil saab nautida araabia rütme, kõhutantsu ning teha väikse tasu eest hennamaalinguid. Tulijatel palutakse ette registreerida, osalustasu on täiskasvanutele 20 eurot.

Etenduskunstide entusiastide menüüsse panustab aga eˉlektron: 12., 15., 16. ja 17. oktoobril saab Kanuti Gildi SAALis ja voogedastusena (elektron.live) näha lavastust „Romeo & Julia #5”. Nii nagu Romeo ja Julia käekäiku mõjutasid protsessid, mis olid nende kontrolli alt väljas, mõjutavad meidki siin ja praegu nähtamatud protsessid, mis on peidus pimeduses meie sees. Kui palju siin on Shakespeare’ist ja kui palju ikkagi meist endist, selgub aga alles kohapeal (või internetis).

Meenutame aga sedagi, et Telliskivi Loomelinnak avas septembri lõpus oma kahel poetänava(te)l uue galerii (kahes erinevas hoones aadressil Telliskivi 60a/1 ja Telliskivi 60a/2.) – eesmärgiga tuua kunst külastajateni igapäevases keskkonnas ja mängulises võtmes. Telliskivi Loomelinnaku galerii avanäituseks sai noore filmi- ja muidu kunstniku Triin Valvase „Huvitavad ajad”. Muu hulgas avab väljapanek eesti meeste hingeelu, meenutab vanu nostalgilisi action-filme ja portreteerib turistide kurbnaljakat elu kuurortides.

Ning lõppeks, aga mitte möödaminnes, teadaanne noorpoeetidele! Möödunud aastal Liisi Ojamaa mälestuseks loodud Väikese Hipi fond ootab tänavu 1. detsembrini noorte luuletajate debüütkäsikirju ja taotlusi. Välja antakse 800-eurone toetusstipendium, mille eesmärk on aidata katta esimese raamatu väljaandmisega seotud kulusid, et noorel – antud juhul kuni 30-aastasel – luuletajal oleks kergem mõne kirjastajaga kaubale saada. Mis muud kui kandideerima ja taotlema!