Müürilehe kultuurikalender oktoobris – Scorsese, „Piiririik”, Balti naiskunstnikud…
Lugemisaeg 5 minLehed muudkui langevad, aga kultuur õitseb! Soovitusi, mida kultuurset ette võtta oktoobris, on laias laastus igale maitsele. Näidatakse uusi ja vanemaid filme, avatakse suletud uksi, näituseid ja viktoriinihooaegu, peetakse konverentse jne jne.
Juba näidatakse Tallinnas Sõpruse ning Tartus Elektriteatri kinoekraanidel moemaailma kajastavaid dokumentaale, sest kuni 8. oktoobrini vältab moefilmide festival MoeKunstiKino. Linateoste peategelasteks on maailmakuulsad disainerid Gianni Versace, Vivienne Westwood ja Olivier Rousteing, aga näeme ka alles oma teekonda alustavaid moeloojaid. Linastuste eel näidatakse Estonian Fashion Festivali Antoniuse moeetenduse disainerite lühifilme.
Homme (6. oktoobril) jõuab kodumaistesse kinodesse Liis Nimiku esimene täispikk dokumentaalfilm „Päikeseaeg”. Seitsme aasta jooksul filmilindile üles võetud lummav linateos viib vaataja Eesti kodudesse, kus elatakse rahulikult eemal maailma kaosest, looduse etteantud rütmis. Inimliku loovuse südames on alati peidus üks pisike vastuhakk, mis ei taha järgida seda, mis on meile ette kirjutatud. Kino Artise 9. oktoobri linastusele järgneb ka vestlusring, kus osalevad Liis Nimik, operaator Erik Põllumaa, stsenarist Anti Naulainen, ning loovusteadlane Lilian Reinmets, jutuajamist juhib Marko Raat.
6. oktoobril kell 18 avatakse Kunstihoone Lasnamäe paviljonis Ilari Laamaneni kureeritud Tallinna Fotokuu rahvusvaheline peanäitus „Transs”, mis uurib inimeste igapäevast sõltuvust ekraanidest. Näitusel osaleb 17 kunstnikku kaheksast riigist, kaasatud on ka kolm kunstnikeduot ja üks rühmitus. Mitu kunstnikku astuvad oma teostega Eestis üles esmakordselt. Näitusega avatakse rahvusvaheline kaasaegse kunsti biennaal Tallinna Fotokuu, mis vältab pea novembri lõpunädalani välja. Satelliitprogrammis teeb Fotokuu koostööd üheksa näitusepinnaga Tallinnas ning laieneb lisaks ühe näitusega ka Tartu Kunstimaja väiksesse saali. Aga toimub väga palju muudki.
Samuti selle nädala lõpul, täpsemini 6.–7. oktoobril, saab Sakala 3 teatrimajas osa neljandast Balti nüüdistsirkuse esitlusfestivalist EPICIRQ. Baltikumi ainsa sellelaadse festivali rõhk on professionaalsel tsirkusel, kavas on lavastused, lühietteasted, tööprotsessi esitlused ja liftikõned. Lisaprogrammina etendub Theatrumis 5. ja 8. oktoobril Hanna Junti lavastus „Vaatamata kõigele”. Ühtlasi on 22. oktoobrini Tammsaare pargi Uue Turu platsil avatud festivaliga kaasnev Luisa Greta Vilo tsirkusekehade näitus „Keha(s)tus”.
7.–8. oktoobri nädalavahetuseks avanevad linnaruumi- ja arhitektuurientusiastidele ligi 40 pealinna avaliku hoone, eramu, ehitusjärgus oleva objekti ning põnevama kontori- ja tootmishoone uksed (millest paljud ongi tavapäraselt avalikkusele puhta suletud), sest taas toimub Open House Tallinn! Paljude seas on võimalik avastada näiteks Saksa Saadiku Residentsi, Õnnepaleed, TalTech Mäemaja liginullenergiahoonet, Rotermanni Ajamaja, Püha Johannese Kooli jne jne. Ekskursioonid on küll tasuta, kuid mõned tuurid eeldavad eelregistreerimist.
9.–30. oktoobrini toovad Kino Sõprus ja Tartu Elektriteater oma ekraanidele ehk seni mahukaima retrospektiivi: kahe kino peale kokku linastub 26 Martin Scorsese filmi. Kuna oktoobris tuleb kinolevisse režissööri uusim linateos „Lillekuu tapjad” (mida sellegi retrospektiivi raames nii Tallinnas kui ka Tartus näha saab!), peitub just siin võrratu võimalus vaadata üle vanameistri vanemadki tähtteosed.
Seejärel tasub aga sammud seada Viljandi poole, sest „vaeste ja läbivettinud muusikanautlejate varjupaigas” Konservatooriumis (Koidu 13a) stardib oktoobrist Viljandi Luulerock, mille esimesest üritusest on võimalik saada osa 14. oktoobril (kell 21). Sarja eesmärk on tutvustada esinejaid, kelle loomingus on oluline osa just eesti luuletajate tekstidel. Esimese kontserdi kangelased on kollektiivid Magnus Kampus ja ToraBora.
Ja ongi jälle esmaspäev! 16. oktoobril (NB! algusega juba kell 10) tähistatakse Tallinnas Kirjanike Maja musta laega saalis suurejoonelise ettekandepäevaga „Viirastus piiril: idaeurooplase passioon” Tõnu Õnnepalu „Piiririigi” uskumatut 30. sünnipäeva. Kõnelevad paljude seas Joonas Hellerma, Raili Marling, Piret Viires, Rein Veidemann, Virve Sarapik.
17. oktoobri peal on arvatavasti paljude melomaanide märkmikus juba rasvaselt kirjas „Nils Frahmi kontsert Alexela Kontserdimajas!!!”. Kuid kel veel pole, neile meenutame käesolevaga, et enne maailma ühe tuntuima nüüdismuusiku Frahmi lavaletulekut paitab kell 19.00–19.30 kuulajate kõrva ERSO kontserdisarja „Audiospaa” esitletav kava tšellist Theodor Singilt koos elektronmuusiku Tammo Sumeraga. Pääsmed leiab piletilevist.
Kirjandusest rääkides… Kui muusikaviktoriini uus hooaeg startis juba septembris, siis nüüd viimaks toimub 21. oktoobril ka selle kooliaasta esimene kirjandusviktoriin! Viktoriinid on tänavugi kord kuus laupäeviti (algusega kell 19, kui pole öeldud teisiti) Tartus Kirjanduse Maja kultuuriklubis Salong. Osalema oodatakse kuni viieliikmelisi meeskondi, vanu ja uusi.
Ei tasu aga ka unustada, et Kumus on avatud Anu Allase ja Laima Kreivytė kureeritud näitus „Raamist lahti. Leis, Tabaka, Rožanskaitė”, mis keskendub kolme Balti naiskunstniku – Malle Leisi (1940–2017), Maija Tabaka (1939) ja Marija Teresė Rožanskaitė (1933–2007) – 1970.–1980. aastate loomingule. Kokku pole neid muidugi pandud juhuslikult – kõik nad astusid vastu tollase kunstimaailma reeglitele nii oma tavapärasest erineva eneseesitluse kui ka ruumiloome viiside ja kunstnikupeegeldustega. Ka haridus, mille nad said Tallinna, Riia ja Vilniuse kunstiinstituutidest 1950.–1960. aastatel, oli oma ideoloogiliste ja esteetiliste põhimõtete poolest sarnane, peagi aga liikusid kõik kolm neist põhimõtetest eemale.