Ühele kevadkuu, teisele paastukuu või sulakuu, mõnele aga hoopis helmekuu – olgu, mis ta on, ebakonventsionaalne talv paistab selleks korraks kõigest hoolimata ikkagi läbi saavat, juba linnukesed, kenad kasekesed jne. Varsti tuleb algust teha põllutöödega, mida aga seni peale hakata!?

Emma DJ. Foto: Press

Emma DJ. Foto: Press

Esmalt kaubanduslikud teadaanded tartlastele! Pärast uuenduskuuri avab taas külastajatele oma uksed armastatud täikapood Sergei! Niisiis seavad trenditeadlikud hipsterid ja seiklevad hinged oma sammud Aparaaditehase poole juba homme, 5. märtsil vahemikus kell 9–19. Külas Daylight EST, hommikust meelt turgutavad muusika ja tantsuga Maris Pihlap ja Kaisa Ailt. Sissepääs: maksa, kuidas jaksad, talverõivad aga poole soodsamad!

Paar päeva hiljem, 7. märtsil kell 15 toimub sealsamas Aparaaditehases Kogo galeriis näituse „Tasakaaluviivitus” lõpetuseks Martiini impro „parlanks”, mis astub dialoogi Alex Reynoldsi filmiga „See uks, see aken” (2017). Filmi keskmes on tantsija Alma Söderbergi ja muusik Nilo Gallego duett, mis kompab indiviidi piire lähisuhtes. Martiini improvisatsioon on tajutav kui tavapärane elusituatsioon – ennenägematu argipäev, kena segipaisatus, igapäevane õudus, metsik rahu, närviline tühi vaikus.

Märts on aga teatavasti juba iidamast-aadamast (ehk aegade algusest) olnud teatrikuu!

Häid uudiseid on sel puhul (või mõnel muul) näiteks Von Krahli teatril, kus 12. märtsil esietendub Juhan Ulfsaki uus lavastus „Pigem ei“. Lavateos tõukub Herman Melville’i enam kui 150 aastat vanast lühijutust „Kirjutaja Bartleby”, mille põhjal Taavi Eelmaa on kirjutanud uue iseseisva teksti. Tegevus toimub täiesti normaalses kopeerijate kontoris, kus aga – nagu küllap aimata võime – juhtub midagi, mis ei ole enam üldse nii normaalne. (Mis üldse on normaalsus? Jne.)

Järgmisel päeval, 13. märtsil, saab osa juba järgmisest esietendusest, nimelt toob Vene Teater lavale vene dramaturgi Mihhail Durnenkovi näidendi „Utoopia”, mille on lavastanud Vanemuise Teatri näitleja, 2019. aasta parim Eesti lavastaja Karl Laumets. Näidendi peategelased on kauge ääremaa elanikud, kelle saatus on kujunenud üsna keerulistes oludes. Nüüd annab seesama saatus neile pealinnast saabunud ärimehe kujul aga ootamatult uue võimaluse… „Utoopia” räägib nii edasi- kui ka tagasipüüdlusest ning nende alatistest kaaslastest lootusest ja hirmust. Kõigil Vene Teatri etendustel on eestikeelse sünkroontõlke võimalus!

Peorindelt tasub märkida, et 20. märtsil saabub Sveta Baari LGBT+ suunitlusega peole HUNGR esinema Prantsusmaal tegutsev produtsent ja plaadikeerutaja Emma DJ. Pariisis koos sõpradega populaarset reivisarja Fusion Mes Couilles vedav Emma DJ on põrandaaluse skeene tõusev täht, kelle sette võib iseloomustada sõnadega eklektiline, kiire ja värske. Peakülalisele sekundeerivad Köster, 3.6.9. ja teised kohalikud.

5.–17. märtsini maandub Tallinnas ja Tartus Aasia sõnatu teatri festival 1000 kurge, mille raames saab 6. märtsil Eesti Rahva Muuseumis ning 9. märtsil Vene Teatris näha Tam Chi Chuni ooperit „Mr. Shi and his lover“ ning 16. ja 17. märtsil Vene Teatris Teet Kase balletilavastust „Kuldne tempel”. Aga lisaks on võimalik tutvust teha mangakultuuri, kalligraafia, jaapani toidukunstiga ja nii edasi!

Lõppeks aga präänik poeesiasõpradele Kirjanduslinna luulepäeva näol – 21. märtsil tähistatakse UNESCO kirjanduslinnas Tartus – ja samal ajal teisteski kirjanduslinnades – juba kolmandat korda ülemaailmset luulepäeva. Mobiilne sündmus kulgeb pärastlõunast hilisõhtuni erinevais Tartu lokaalides suunaga Genialistide Klubist Aparaaditehase poole. Siin või seal (Salongis või Promenaadiviies või kus parajasti) astuvad üles mõned tallinlased (näiteks Maarja Kangro, Berit Kaschan ja Veiko Märka), aga muidugi ka plejaad teenekaid lõunaeestlasi (Merca, Carolina Pihelgas, Jan Rahman ja Aapo Ilves – kui nimetada mõned).