Müürilehe kultuurikalender – piirangute kiuste augustis
Lugemisaeg 4 minMis muud kui vaktsineerimistõend telefoni (miks mitte ette ka mask) ja kunstisaali, teatrisse, konverentsile ning festivalile!
Ega me siin midagi väga uut nüüd ei ütle, eks see kultuuriväli on, nagu ta viimasel ajal ikka on olnud – heitlik ja ebakindel. Uute piirangute valguses jääb muist augustikuusse planeeritud ja pikalt-pikalt oodatud sündmustest-festivalidest ikkagi ära, praegu tundub aga, et mõndagi siiski ka toimub. Mis muud kui vaktsineerimistõend telefoni ja kunstisaali, teatrisse, konverentsile ning festivalile (aga mõistagi ainult tervestpeast ja kõiki teisigi ettevaatusabinõusid rakendades!!)
Esiteks, juba täna algab kõigi Lõuna-Eesti filmientusiastide rõõmuks armastusfilmide festival Tartuff. Kell 22 Raekoja platsil algaval – festivali alateemast „teadus” inspireeritud – avatseremoonial esinevad AHHAA teadusteater ja tsirkuseartist Maarja Roolaht ning esilinastub Rao Heidmetsa eksperimentaalne lühianimafilm „Kood”, mis näitab, kuidas rahvatants on meie geeniahelasse sisse kodeeritud. Taastõsinenud viirusolukorra tõttu tekib Tartu Raekojaplatsile planeeritud 1200 tooli asemel küll poole vähem ehk 600 (ikka 2+2 reeglit silmas pidades) ning Athena keskuses toimuvatele dokumentaal- ja lastefilmide seanssidele pääsevad ainult need vaatajad, kes on koroonaviiruse vastu vaktsineeritud, haiguse läbi põdenud või negatiivse testitulemusega. Kokku on 7. augustini kestva festivali kavas 19 linateost, mis käsitlevad armastuse kõikvõimalikke variatsioone. Mahukast kõrvalprogrammist leiab veel pea 30 üritust.
Tallinna Linnagaleriis on endiselt avatud Robin Nõgisto näitus „Pildirahvas”, kus on väljas kolm suurt kaheosalist maali, neli filmi- ja muusikavideot ning veel mõnda. Aastal 1992 sündinud, 2017 EKAs maalieriala lõpetanud kunstnik haarab loomingusse nägemuslikke, tormiliselt möllava tegelaskonnaga maailmu, mida nabanöörina ühendab hierarhiate puudumine, hübriidne kokkupanu, veider tõepärasus ja kirglik elujanu. Nagu hiidsisalik Robini maalil ja pisike roheline dinosaurus netiühenduse kaotanud arvuti ekraanil teavad, et nad kuuluvad kokku, niisama teab Robin, et „see maailm, mida maalin, on kusagil olemas”. Väljapanek jääb avatuks 26. septembrini.
12.–14. augustil on aeg aga sammud seada Elvasse, kus juba 15. aastat (palju õnne!) toimub Eesti Hip Hop Festival. Programmist ei puudu ei tulevikutähed ega skeene vaieldamatu raudvara. Üles astuvad teiste seas Genka & Dew8, reket, 5MIINUST, Villemdrillem, Põhjamaade Hirm, Pluuto, Väike PD.
Kultuuri kõrval ei tasu samas unarusse jätta ka laiemas plaanis ühiskondlikke küsimusi. Nii soovitame 13.–14. augustil suuna võtta Paide poole, kus selgi aastal (loodetavasti!) Arvamusfestival lahti rullub. Teemade-lavade seast leiame tänavu näiteks hariduse, vaimse tervise, poliitika, kogukonna, maa, digitarkuse ning teaduse alad.
Laupäeval, 14. augustil kell 20 esietendub Balti manufaktuuris kohaspetsiifiliste ja visuaalsete lavalugude traditsiooniga teatriühenduse Misanzen suvelavastus „Sitsi silentium”, mis taaselustab peatselt muutuvas kultuuripärandis mastaapse Sitsi kangavabriku mälu. Näib, et avalikkusele on üsna hästi teada Kreenholmi vabriku kirju ajalugu, vähem aga teatakse, et säärase riik-riigis tunnetuse kogemiseks pole vaja pealinnast lahkuda, sest Põhja-Tallinnas paikneb siiani Sitsi kvartal, meenutamaks kunagist võimsat Balti Puuvilla Ketramise ja Kudumise Vabrikut, mille mastaapsus ja värvikas minevik ei jää oma Narva õele kuidagimoodi alla. Seda kollektiivset mälulünka ongi Misanzen käesolevaga tulnud muutma. Autor-lavastaja Helen Rekkor, dramaturg Mihkel Seeder (VAT Teater), laval Silva Pijon, Piret Krumm, Rauno Kaibiainen ja Andres Roosileht. Lisaks teevad kaasa 15 tantsutaustaga noort näitlejat.
UIT linnafestival kutsub 18.–21. augustini luusima Tartu salasoppidesse, mida muidu ei leia, paikadesse, kuhu muidu ei lasta ja pidudele, mida muidu ei peeta. Festivali orbiidil tiirlevad sel aastal linnaparasiidid. Üle kogu Tartu saab avastada kunstnike installeeritud parasiitarhitektuurist inspireeritud teoseid, mis nakkuvad puukidena linnaruumis juba leiduvatele hoonetele, treppidele, laternapostidele jm. Samuti saab olla kaasosaline sotsiaalseid lävepakke kompaval jalutuskäik-lavastusel „Kõnnime:Hoiame” („Walking:Holding”), välikino seansil, leidobjektide töötoas, isetekkeliste installatsioonide tuuril, üllatusliku asukohaga peol ning mujalgi.
26.–28. augustil saavad Viinistu Kunstisadamas toimuval rahvusvahelisel (ingliskeelsel) hübriidkonverentsil Biotoopia kokku kunstnikud, loodusteadlased, filosoofid ja posthumanistid. Antropotseenisajandite jooksul on inimesed sekkunud looduse iseregulatsiooni ja käivitanud arenguid, mis võivad saatuslikuks saada kogu biosfäärile. Selle kõigega peamegi rinda pistma nüüd, 21. sajandi hakul (Viinistul ja mujalgi). Konverentsi välisesinejad on filosoof ja taimede intelligentsust uuriv teadlane Paco Calvo (Hispaania), kultuuriteoreetik Ewa Domanska (Poola), kunstnik Timur Si-Qin (USA/Saksamaa), bioloog ja kirjanik Andreas Weber (Saksamaa) ja kunstnik Nathalie Beekman (Holland). Nendega astuvad dialoogi eesti tippteadlased ja kunstnikud. Lisaks ettekannetele ja vestluspaneelidele on konverentsil ka Biotoopia teemadest lähtuv kunsti- ja muusikaprogramm, loodusmatk ning kõikidele osalejatele avatud töötoad. Lähem kava ja piletiinfo leidub Biotoopia kodulehel.
Loota võib, et kuidagi, mingil moel toimub augusti lõpus Tartus ka Aparaaditehase festival! Nii saab loodetavasti 26.–29. augustini väisata-silmitseda Kastani-Vaksali hood’i parimaid palu! Muu hulgas on kavas Müürilille täika, Aparaaditehase lahtised uksed, galeriide öö, kassiekskursioon „Gutenbergi radadel”, Aparaaditehase aastanäituse avamine, linnaruumieksperimendid, töötoad, sport, muusika, tants, toit, ööklubi ja nii edasi!