Homme jõuab taaskord kätte see kauaoodatud aeg, mil haarab ohjad enda kätte Tallinn Music Week – mis tähendab ühtlasi seda, et sel nädalavahetusel muusikafännid ilmselt eriti palju und ei saa. Rääkimata sellest, et programm hõlmab endas 205 artisti 26 erinevast riigist ning midagi peaksid kirjust programmist leidma kõikide žanrite austajad, ei piirdu TMW muidugi ainult kontsertidega, vaid sisustab kuni nädala lõpuni päevi juba legendaarseks kujunenud muusikateemaliste vestlusõhtutega TMW Talks, kunstiprogrammiga ja konverentsipaneelidega, kuhu tulevad oma kogemusi jagama üle 90 (!) kõneleja. Viimaste hulka kuulub teiste seas legendaarse naispunkbändi The Slits kitarrist Viv Albertine. Kavast ei puudu ka seekord spetsiaalselt Music Weeki jaoks kokku pandud menüüsid presenteerivad restoranid ja kohvikud. Müürileht sõelus välja mõned artistid, kellele meie sel aastal kindlasti pilgu peale viskame. Kuna Eesti muusikute seas on kõigil küllap pisut lihtsam orienteeruda, heidame valgust seekord välisartistide ridadele.

Alo Wala

Alo Wala

Alo Wala (DK)

Alo Wala žanrimääratlus – interplanetaarne bass – ja bändi lubadus pakkuda muusikat „uuele Euroopale, uuele maailmale, uuele mõtteviisile” tekitab peas parajalt skeptilise „no selge, siit ei oska küll midagi oodata” momendi. Globaalne? Interplanetaarne? Uus mõtteviis? Ent Alo Wala päritolu ongi küllaltki globaalne: tegu on punjabi räppariga Chicagost, kes endaga kaasa meelitanud taani produtsendi-duo ja teeb nüüd tantsusaalimuusikat New Yorgist. Isegi nende nimi on kakskeelne (bengali-hindi), tähendades tõlkes valguse müüjat. Ning kuulama hakates võtab ikka jala tatsuma ja toob mõnusa surina sisse küll. Juba esimesed energiat täis rütmid viivad heatujulisse aastatetagusesse ulma, kus igapäevaelus troonisid M.I.A. ja värvilised dressikad. Kuulda saab parajat kompotti reggae’st, trap’ist ja dancehall’ist, milles ei tule puudu ka klassikalistest India instrumentidest. Eesti kliimas kuulaks seda rõõmsat Jamaica-India intergalaktilist swagger’it küll, saaks vahelduseks sooja.
TMW raames saab Alo Walat kuulata 28. märtsil suisa kaks korda: 16.00 Mustas Puudlis ja 23.30 Sinilinnus.

Bendik (NO)

Hoopis teistsuguse tooniga on põhjamaine Bendik. Keskmise norra mehe nime taha peitub kaunis ja karge Mewd meenutav elektrooniline indirokk. Bendik üllatab oma jõulise intensiivsusega, mis annab tema loomingule lausa luuleliselt grandioosse kõla. Jäise tuulena mõjuvad sündihelid võtavad kuulaja jalust nõrgaks ja puhuvad kaugele-kaugele Norra jääväljade krõbeda külma kätte. Seal lisanduvad kargele meloodiale Silje Halstenseni rabavad soojusest õhetavad vokaalid, mis kergitavad mägede kohale kõrgustesse, et imetleda tähistaevast ning virmalisi. Kui külmavärinad saavad maha raputatud, jääb alles vaid ohe ning tahe seda uuesti kogeda.
Bendiku kuulamiseks tuleks suunduda 28. märtsil kell 22.00 Kino Sõprusesse.

Onogana

Onogana

Onogana (IL)

Onogana kuulamine on paras elamus. Metsikud didgeridoo’d viivad pikkade mörisevate sammudega justkui jaanimardikate sabas maagilisse džunglisse, kus rütm üha kiireneb, värvilised tuled süttivad ja kõik tantsusaaliks transformeerub. Bändi enesedefinitsioon – live organic trance – suudab üsna hästi võtta kokku kogu saadud kogemuse, mis on üdini looduslähedane ja siiras. Viimasel ajal paljudele erinevatele festivalidele, klubidesse ja bush-pidudele jõudnud Onogana suudab kuulu järgi moodustada laval ja lava ees toimuva vahel tõeliselt kaasahaarava sümbioosse terviku.
TMW pakub võimalust Onoganat kuulata 28. märtsil 13.45 Viru keskuses ja 23.30 Von Krahli alumisel korrusel.

DNKL (SE)

DNKL on Rootsi päritolu elektroonilist noir pop’i viljelev stiilne kolmeliikmeline bänd, mida on tegevuse algusest saatnud saladuseloor – liikmed pole endist avaldanud ühtki pilti, mis oluliselt nende anonüümsust ohustaks. Selle salapärase seltskonna nime tuleks väga sobilikult hääldada dunkel’iks (saksa keeles tume). Ja tume ta on. Post-rokilik DNKL maalib seest kõhedaks võtvate vokaalidega kujutluse süngest udusse mähkunud metsaväljast. Kusagil pilvede ja udu vahelt piiluv hüpnotiseeriv kuu on tohutult ilus ja naelutab võlutult paigale. Pärast kuulamist sugeneb sisse lõputult sügav rahu ja vaikus, millesse võiks ära kaduda.
DNKLi saab nautida 28. märtsil 00.00 Erinevate tubade klubis.

DNKL

DNKL

Lowly (DK)

Taani invasioon Tallinn Music Weekil ei rauge: tänavu on esmakordselt kavas ka spetsiaalselt Taani muusikale keskendunud Von Krahlis aset leidev showcase Danish Night, kus astub teiste seas üles Aarhusi juurtega viisik Lowly. Lowly unenäo- ja mürapopist ehitatud konstruktsiooni täiendavad mõnusalt jõulised refräänid ja dramaatilised vokaalid, mis meenutavad koos paljuski ühe viimaste aastate vägevaima Brooklyni grupeeringu Bear in Heaveni küünilisusega flirtivat esteetikat. Bänd on omandanud oskuse, kuidas alternatiiv ja raadiosõbralikkus omavahel õlitatult jooksma panna ja kellele läks eelmisel aastal korda Ballet School, leiab siit neile võrdväärsed konkurendid.
Lowly annab TMW raames kaks kontserti: neljapäeval, 26. märtsil kell 21.00 ja 27. märtsil kell 20.00 Von Krahlis.

JoyCut (IT)

Kui palju teate teie uuest itaalia muusikast? Kui mitte eriti palju, siis on JoyCut heaks näiteks, kuidas üks osa sellest kõlada võib. Või noh, päris uue kollektiiviga küll tegemist pole, sest tegutsetakse juba 2001. aastast ning selle ajaga on endale korjatud juba korralik fännibaas nii Euroopas kui Ameerika mandril ning jagatud lavasid Arcade Fire’i, Editorsi ja Modest Mouse’iga. Kuid saund on neil värske ning pillub juba demosid kuulates sädemeid igasse ilmakaarde. Arvestades seda, et laivis astub oma muusikas dark wave’i, post-rokki, elektroonikat ja eksperimentaalsust segava bändi koosseisus üles kaks trummarit ning masinatedresseerija, võib oodata ilmselt üsnagi higist show’d. Kellele istuvad Fuck Buttons ja metalsed meloodiasõjad, võivad endale eos esireas koha broneerida.
JoyCuti leiab 28. märtsil kell 01.00 Von Krahlist.

Lafidki (KH)

Lafidki pseudonüümi taha peitub heli- ja visuaalikunstnik Saphy Vong Kambodžast, kes lõikab ja kleebib omavahel kokku abstraktse elektroonika, müra ning mitmekihilised rütmid. Kui omal ajal Super Mariol selline soundtrack oleks olnud, oleks telekamängu mängimine kindlasti palju trippivam kogemus olnud, sest siin on helid, mis panevad kohati ehk pea ringi käima ning lendavad just sel hetkel, kui ehk tundub, et nüüd on midagi liiga pikaks venitatud, platsi mingi uue tasandiga („From Abyss to Constellation Pisces”). Laivis väidab Lafidki end katsetavat spontaansuse ning otsustamisega läbi inimeste ning ruumi energia.
Lafidki esinemist võib näha laupäeval, 28. märtsil kell 16.15 Tallinna Kunstihoones ja sama päeva õhtul kell 01.30 Von Krahlis.

De Underjordiske

De Underjordiske

De Underjordiske (DK)

De Underjordiske puhul on Taani tasandil tegemist mõnes mõttes superbändiga, mis koosneb TMWl eelmiselgi aastal kaasa teinud bändide The Wands ja The Woken Trees liikmetest. Tõlkes tähendab nende nimi maa-aluseid, mis on üpris heas vastavuses sellele, mida kujutab endas nende muusika. Psühhedeelselt mööda maad roomavad kitarrihelid viivad stseenidesse „True Detective’ist” ja „True Bloodist” – kuskile Ameerika kolkalinna päikesest põlenud maapinnale, üksikutele viskit neelavatele vanameestele baarileti ääres, lõgismadudele ja odavatele teeäärsetele söögikohtadele, mille taustal hakkavad lahti rulluma veidrad sündmused. Siin on vesternihõngu, hoolimata sellest, et lauldakse küllaltki sürreaalseid emotsioone tekitavas taani keeles. Rokk oma parimas tähenduses.
De Underjordiske pilte maalivad helid on teie eest 28. märtsil kell 17.30 Sfäär Outleti linnalaval ning samal päeval kell 23.00 Woodstockis/Rockstar’sis.

Kõikide Tallinn Music Weeki esinejatega tutvu siin.