Esmaspäeval avalöögi saanud ja pühapäevani vältav Tallinn Music Week on juba TMW Juttude ja Maitsete, Sõpruses linastuvate muusikafilmide ning TMW kunstiprogrammi kaudu oma esimesed sammud astunud ning homsest saab end juba täiskäigul erinevates klubides-tehastes-muuseumites-kohvikutes aset leidva muusikaprogrammi vahel jagama hakata, sest ka sel aastal tehakse mahukas ring kõikvõimalikele stiilidele, alustades metal’ist ja klubimuusikast ning lõpetades klassika ja maailmamuusikaga. Nagu kombeks, annab oma soovitused ka Müürileht.

Tempers. Foto: TMW

Tempers. Foto: TMW

Tempers

Tempers on täiesti omamoodi eksootilise-erootilise-elektroonilise helikeelega nähtus, kust ei tule puudu sensuaalsest ega mehaanilisest. Intensiivne telepaatiline duo ühendab omavahel edukalt gootika ja jala tatsuma vedava popi. Pattismithilikud emotsionaalsed vokaalid ja läbilõikavalt külm heli võtavad kananaha ihule. Külmavärinaid tekitavad ka Tempersi liikmete läbitungivad pilgud. Natuke kõhedaks teeb see coldwave’i esindaja üleüldse, aga just sellisel määral, et tahaks uuesti piiluda.
Kus: Woodstock/Rockstar’s, World Clinicu showcase 02.04. kl 01:45

Bowrain

Sloveeniast pärit ning Amsterdamist mahemuusikat väljutav Tine Grgurevič ehk Bowrain on varasemalt, nii artisti kui kollaboraatorina keskendunud džässile. Tema minimalistlikku lähenemist süvendavad lihtsad ja hüpnotiseerivad rütmid ning lugude suutlikkus kujundada kuulaja tuju. Ja kõike seda tundub ta tegevat ülimalt lihtsalt. Ta ei lase end žanriteks lahterdada, hoides kõik freeform’is ning andes vaid vilksamisi aru, kus suunas ta järgmiseks liigub. Õhus on tugevasti Thom Yorke’i.
Kus: Kultuurikatel, TMW avapidu 31.03. kl 20
Disaini- ja Arhitektuurigalerii linnalava 01.04. kl 18.30

Nils Gröndahl

Looper-artist viiuliga, Taanimaalt, keerulise armastusega. Ta meisterdab pedaalide ning oma signatuurpilliga üles epohhe mahutavaid teoseid. Kriipivad, abrasiivsed ning jõulised helid, mis kaiguvad kaunis koosluses Nils Gröndahli pioneeriliku pillimängu ja saksa keele kasutusega. Viiulit pole saanud kunagi paremas võtmes kuulda. Primitiivne ja ürgne lähenemine igale hetkele muusikas, mis loob hea kontakti kuulajaskonnaga.
Kus: Kohvik August, linnalava 31.03. kl 17.45
Kultuurikatel, TMW avapidu 31.03. kl 22

Trevor Deep Jr.

Soome underground-skeene ühe põhimehe Trevor Deep Jr.’i haldusalaks on techno ja house, mida saadavad džässi, souli ja hiphopi mõjutused. Siit kõlavad läbi Chicago house’i-jumalad, Detroidi tehasehoonete seintelt maha pudenenud jalge all krõbisev värv ja Helsingi enda alternatiivsed maamärgid. Kui Trevor on majas, siis rahvas tantsib.
Kus: Kultuurikatel, OFF Flow 01.04. kl 01:00

Trevor Deep Jr. Foto: TMW

Trevor Deep Jr. Foto: TMW

Sturle Dagsland

Oma lavalise kohaleoleku toore jõu poolest on need norra vennaraasud pälvinud tabavaid võrdlusi hands-on-muusika legendi GG Alliniga. Üdini intensiivne ja raputav vaatemäng, mis näitab suurepäraselt, milline on nende kirg kunsti vastu. Sooja, maalähedase rütmi ja omamoodi Kreatiivmootori suhtumisega on nad suurepärane katalüüs mõttelennuks enda sees ja hea näide, milline iha neid kütkeis hoiab kui laval ollakse. Must see!
Kus: Kultuurikatel, TMW avapidu 31.03. kl 21
Signature House, linnalava 02.04. kl 16.45
Kultuuriklubi Kelm, Manka Boutique Pop Festivali showcase 02.04. kl 00.20

Chłopcy Kontra Basia

Sel aastal meelitab TMW enim oma rahvusvahelise valikuga. Üheks säravaks näiteks on poola Chłopcy Kontra Basia – värskusest pakatav kvartett, mis veab helisevate meloodiatega traditsioonide ilu avastama. Nostalgiliselt kauni vokaaliga poola artist heidab pilgu minevikku täis muinasjutte, uskumusi ja legende, uskudes siiralt ka ise haldjate ilusse ja looduse kõikvõimsusesse. Chłopcy Kontra Basia loitsudes ja legendides on peidus seletamatu maagia, justkui luuleline soundtrack muinasjuttudele.
Kus: Põrgulava, Maailmamustrite showcase 02.04 kl 22:30

Introsvet. Foto: TMW

Introsvet. Foto: TMW

Introsvet

Põhja- ja Loode Venemaa taiga müstika ning hubasus impressionistliku muusika saatel. Vologda kunstnikest kaasade Anton ja Nadežda Maslovi poolt loodud ning analoog- ja modulaarsüntesaatorite ja trummivabrikute esituses improviseeritud helid kondavad ringi anomaaliate eikellegimaal. Iga esinemine on nii artistile kui kuulajale täielik puhkus, võimalus end välja lülitada ning endid helidel ära viia.
Kus: Kohvik August, linnalava 31.03. kl 17
Kino Sõprus, Eesti Popsi showcase 31.03. kl 00.15

Bad Karma Boy

Halva karmaga poisi näol on tegu nunnu ja kavala slovakkia indie’ga. Unistav kolmik meelitab ondese ja kalimba abil kuulajaid oma kergelt psühhedeelseisse unelmatesse kaasa. Rahuliku imuusikaga kaasneb mõnusalt seiklev kujutlusvõime: nõuka-aja nostalgia seguneb vahvate kollaažidega – Bad Karma Boy videod on täis lendavaid puid, tiivulisi hirvi ja muid alternatiivsesse reaalsusesse kuuluvaid nähtuseid. Slovakkia kolmiku muusika on hea sulnis kuulamine sundimatult sulniteks aprilliõhtuteks.
Kus: Kultuuriklubi Kelm, Manka Boutique Pop Festivali showcase 02.04. kl 23.40

K-X-P

Helsingi kallastelt võrsunud K-X-P on mitme näoga kooslus, kraapides helisid kokku nii ambient’ist, techno’st, post-pungist kui popist ja olles seetõttu identifitseeritav kui anti-bänd, mis end meelevaldset žanripiiridesse ei lahterda. Samal ajal suudaks nad oma gooti-hõngulise surmadiskoga pakkuda taustamuusikat nii märulifilmide aegluubis põgenemisstseenidele kui strobo valguses kulgevale higisele reivile.
Kus: Kultuurikatel, TMW avapidu 31.03. kl 21.30

„heliLAINED”

TMW ei püsi sel aastal vaid siseruumides, vaid tirib muusika ka linnapilti ning seda omapärase projektiga „heliLAINED”, mis hoomab endast kolme kaasaegse puitarhitektuuri võimaluste piire kompavat maamärki – merekarpi meenutavat kõlakoda Musumäel, aknast sisse voolavat portaali Nunne tänaval EKA Sisearhitektuuri osakonna esisel ning õuegaleriid Telliskivi väljakul. „heliLAINED” sündisidki EKA sisearhitektuuri üliõpilaste, arhitektide Sille Pihlaku ja Siim Tuksami ning arhitektuuripraksise PART koostöös.

Installatsioonid esindavad BBC Radio 3 saatejuhi Nick Luscombe’i, Death in Vegase asutajaliikme Steve Hellier’i ning elektronmuusiku ja Üle Heli festivali korraldaja Aivar Tõnso poolt loodud helikujundust Tallinna linnale, mis on üks osa Luscombe’i kuraatoriprojektist Musicity Tallin, kus on teoseks vormitud linnahääled, linnaga seonduvad muusikafragmendid ning autorite Tallinnast inspireeritud omalooming.

„heliLAINED” projekti pidulik avamine ning Musicity Tallinn heliteose esitluskontsert koos audiovisuaal-kunstniku Tencu koostatud erinevaid ajastuid ja linna piirkondi siduva foto- ja videomosaiigiga toimub täna, 30. märtsil kl 19 Erinevate Tubade Klubis.

Tutvu kogu Tallinn Music Weeki programmiga festivali kodulehel.