Prantsuse Instituut toetab naiste õiguseid ning korraldab 4. märtsist kuni 30. aprillini Tallinnas rea sündmusi, mille fookuses on naiste õigused ja sooline võrdõiguslikkus. Sealhulgas toimub kinos ARTIS 4.–7. märtsini tasuta filmiprogramm vägevatest naistest ning Okupatsioonide muuseumis avatakse 8. märtsil naiste õiguste kuule pühendatud kolmiknäitus.

Kaader filmist „Mägede kuninganna"

Kaader filmist „Mägede kuninganna"

Artises näidatakse laupäeval, 4. märtsil ajaloolist lugu „Violette” prantsuse andekast kirjanikust ja feministist Violette Leduc’ist, kes on filosoofi ja naiste õiguste eest võitleja Simone de Beauvoir’i mõttekaaslane. Pühapäeval võib näha „Ilusat aastaaega” („La Belle Saison”) 1970. aastate Prantsusmaalt, kus kaks noort naist – üks talupidaja, teine feministlike vaadetega õpetaja, armuvad, kuid nende teed lähevad lahku ja hargnevad ajastule omases vaimus.
Esmaspäeval linastub film „Mägede kuninganna” („Kurmanjan Datka”), 2014. aastal valminud suurejoonelist linateost kirgiisi naisest Kurmanjanist, kellest sai pärast abikaasa surma hõimujuht ning kelle eestvedamisel võideldi Vene impeeriumi sissetungi vastu 19. sajandil. Tegemist oli erakordse naisega, kes seisis isiklikus elus vastu sunnitud abielule ja traditsioonilistele soorollidele, tuues sellega küll häbi oma perekonnale, kuid kelle juhtimisel ühendati killustatud kirgiisi hõimud.
Filmiprogrammi lõpetab teisipäeval, 7. märtsil Prantsuse-Liibanoni-Egiptuse-Itaalia koostöös sündinud komöödia „Mis saab edasi?” („Et maintenant, on va où?”) Liibanoni külanaistest, kes, olles ise moslemid ja kristlased, teevad kõik selleks, et nende mehed ei saaks ligi välismaal toimuvale ega avastaks, et kristlaste ja moslemite vahel valitseb tegelikult vihavaen.

Okupatsioonide muuseumis on 8. märtsist kuni 30. aprillini avatud kolm näitust, mis käsitlevad feminismi ajalugu Eestis ning Põhjamaades ja Prantsusmaal eri nurkade alt. Üleval on prantsuse fotograafi ja feministi Nicole Miqueli kolmest fotoseeriast koosnev näitus „Cherchez la femme”, eesti ajaloolase Evelin Tamme koostatud näitus „Eesti naisliikumise juubeliaasta: Marie Reisik 130″ 20. sajandi suurkujust Marie Reisikust ning Rootsi suursaatkonna toodud näitus „Feministliku välispoliitika teerajajad. Naised Rootsi diplomaatias alates 1632 kuni tänapäevani”.

Muuseumis linastuvad 16. märtsist kuni 30. aprillini tasuta dokumentaalfilmid Põhjamaadest ja Prantsusmaalt ning toimuvad aruteluõhtud.

Vaata Prantsuse Instituudi filmiprogrammi kohta lisa siit ning uuri naiste õiguste kuu teiste sündmuste kohta instituudi kodulehelt.