Reedel, 13. oktoobril avatakse Narva Muuseumi kunstigaleriis Anneli Porri kureeritud rühmanäitus „Ütle mulle. Kaasaegne portree fotograafias”, mis tutvustab inimesi ja identiteete.

Sigrid Viir. „Hans_55”. Pigmentrükk alumiiniumil, raam, betoon ja metallkonstruktsioon 135 cm, suhkur, seerias 12 tööd, 2016. Kunstniku ja Temnikova & Kasela galerii loal

Sigrid Viir. „Hans_55”. Pigmentrükk alumiiniumil, raam, betoon ja metallkonstruktsioon 135 cm, suhkur, seerias 12 tööd, 2016. Kunstniku ja Temnikova & Kasela galerii loal

Tallinna Fotokuu ja Tallinna Kunstihoone koostöönäitusel osaleb kaheksa eesti kunstnikku ja silmapaistvat portreteerijat: Herkki Erich Merila, Marge Monko, Tanja Muravskaja, Alissa Nirgi, Birgit Püve, Mark Raidpere, Peeter Tooming ja Sigrid Viir.

Inimese isikupärane ja detailne jäädvustamine on üks fotograafia põhiülesandeid, läbimõeldud ülesvõte võib olla suure ühiskondliku mõjuga, luua ja säilitada inimeste vahel nii võimu- kui armusuhteid. Laialt kättesaadava ja demokraatlikuna aitab fotoportree mäletada ja meenutada inimesi kogu ühiskondlikust ulatusest.

„Näitusetöid valides jälgisin, kuidas portree mängib modelli identiteediga. Kunstnike käes ei ole ükski enesekuvand ühene ja lõplik. Vangid ja poliitikud ilmuvad meie ette hoopis uue psühholooglilise kujundina. Sageli kasutavad kunstikud portreed just oma lähisugulaste ja nendevaheliste suhete tundmaõppimiseks,” ütleb kuraator Anneli Porri.

Näituse pealkiri on laenatud Marge Monko seerialt ja osutab fotole kui psühhoanalüütilisele vahendile: hea fotoportree peaks portreteeritavat üllatama, isegi jahmatama, sest suudab esile tuua midagi, mida vaataja veel ei tea ega tunne.

Näitus „Ütle mulle“ esitabki töid, milles fotograaf ei ole ainult tehniline jäädvustaja, vaid foto on nii enda kui ka modelli sügavuti uurimise vahend. Mis juhtub modelliga kaamerale poosi võtmise vahepeal? Kes on perekond, sõbrad ja külalised meie vastas? Kui lähedale me foto abil meist erinevatele inimestele pääseme?

Näitus Narva Muuseumi kunstigaleriis on jätk eelmisele Anneli Porri kureeritud ja Tallinna Fotokuu raames toimunud fotograafilisele ruumile keskendunud näitusele „Kus lõped sina, algan mina“ Tartu Kunstimajas (2013) ja katsele heita pilk Eesti fotokunsti ajaloole näitusel „Plahvatusest tasandikule. Eesti kaasaegne fotokunst 1991—2015“ Tartu Kunstimuuseumis (2015).

Näitus jääb Narva Muuseumi kunstigaleriis (Vestervalli 21) avatuks kuni 1. detsembrini.

Loe lisa Fotokuu kodulehelt.