Neli helikunstnikku: Sten Saarits
Lugemisaeg 2 minÄsja Tallinnas Telliskivi Loomelinnakus avatud helikunsti näituse „Sõna saab heli” raames kutsusime ankeedivaibale oma uusi teoseid eksponeerivatest Eesti helikunstnikest neli.
Kuuled „helikunst”, mõtled…?
Mõtlen kohe helist kui kunsti materjalist. Nagu savi skulptorile.
Esimesed kokkupuuted helikunstiga?
Aastal 2012 toimus Kumus taani kaasaegse kunsti näitus „Spatium”. Kuulsin aatriumis mingit kummalist tooni, mis ei mõjunud selles ruumis tavapärasena. Hetk hiljem sain aru, et lae all olid kõlarid, mis esitasid kunstnik Jacob Kirkegaardi helisalvestisi Olkiluoto tuumaelektrijaama reaktorist Soomes. Hästi pehmed ambientsed helid esinesid kohe teises valguses.
Meeldejäävaimad helikunstilised hetked, näitused, sündmused?
Helikunstnik Zimouni heliinstallatsioon MeetFactorys Prahas. Kunstnik paigaldas näitusesaali lae alla rohkelt tilguteid, mis kõik vaheldumisi teeküünaldega kuumaks köetud metallobjektide peale vedelikku tilgutasid. Ruum oli paksult veeauru täis ja kogu helimaastik oli erakordselt huvitav. Nagu oleksid vihmase ilmaga Islandil vulkaaniliselt aktiivses piirkonnas.
Sinu eeskujud, inspiratsioon?
Susan Philipsz, Jacob Kirkegaard, Tarek Atoui, Maia Urstad, Ryoji Ikeda, Tommi Grönlund ja Petteri Nisunen.
Viimane hea kaasaegse kunsti elamus?
Maria Izabella Lehtsaare ja Sarah Nõmme näitus „Kaunitar koletise kõhus” Draakoni galeriis pakkus minu arust head terviklikku kogemust. Helikunsti vallas jäi kummitama saksa duo Atelier-E teos „Loom” Holonis Berliinis festivalil CTM/Transmediale.
Millest saad aru, millest ei saa aru (kunstis või elus üldse)?
Enda loomingus mõtlen pidevalt mitteteadmise peale. Mitteteadmine ei tähenda teadmiste puudumist, vaid sõnastab seisundi, kus oled avatud teadmiste omandamisele. Sa ei hoia kinni sellest, mida sa juba tead. „Ma ei saa aru” on hea koht, kus olla.
Mis käskluse annaksid AI-mootorile, kui kasutaksid seda kunsti tegemiseks?
Olen palju AIga katsetanud. Väga raske on seletada AIle mudeldamiseks tundlikke ideid. Mida sügavamad ja eksperimentaalsemad on ideed, seda hõredamaks läheb ka AIle teadaolev infohulk. Pean tõdema, et lihtsam on iseendale käsklusi anda.
Maksimaalselt 10 sõnaga: mis on helikunst?
Helikunst võib esineda kõikjal helikultuuri spektril. Helikunst võib olla installatsioon, kontsert, muusika, kuuldemäng, dialoog, monoloog. Helikunst võib erineda tavamõistes heliloomingust iseärase kontekstitundlikkuse, ruumilise kuulamisviisi või kunstile mõeldud ruumides esinemisega. Samas ei pea see nendest võimalustest kramplikult kinni hoidma ja iga autor on vaba kasutama heli kui kunsti materjali täpselt nii, kuidas kontseptsioon seda nõuab. Lihtsam on ehk seletada, mis ei ole helikunst. Ma usun, et helikunst ei ole meelelahutus ega kontseptsioonilage musitseerimine.