Ööelu Kopenhaagenis
Lugemisaeg 4 minKopenhaagen ei ole küll klassikalises mõistes metropol nagu London või aina populaarsemaks muutuv Berliin, kuid sellegipoolest on see linn päris värvikas ning selle kultuurielu rikas ja mitmekesine.
Kopenhaagenis on väga erinevaid piirkondi, alustades viksist ja viisakast rikasterajoonist Frederiksbergist, lõpetades vabalinna Christianiaga ning jättes kõik ülejäänud kuhugi sinna kahe vahele. Käesolev teejuht viib uudistaja kesksetest turistipaikadest eemale, tutvustades pigem kohalikku underground’i.
Hetkel on üks populaarsemaid ja kultuuriliselt elavamaid piirkondi Põhja-Kopenhaagenis asuv Nørrebro. Piirkond on mõneti ka kurikuulus, kuna seal elab kõige rohkem immigrante ja seda peetakse kõige ebaturvalisemaks Taanis. Nørrebros on väga palju erinevaid pisikesi kohvikuid ja baare ning muid kohti, kus väljas käia. Juba keset linnaosa asuval peatänaval asub mitmeid erinevaid baare igale maitsele, kuid eelkõige on sealsed kohad natuke alternatiivsema suunitlusega. Kes kalleid kokteilibaare ja house-muusikat otsivad, peavad paraku vanalinna poole tagasi minema.
Peatänava lõpus asub Drone (Nørrebrogade 184), mis on endisesse apteeki ehitatud klubi/baar, mille alumisel korrusel on õhk suitsust sinine ja kus toimuvad kord nädalas erinevate bändide live-kontserdid, mis ei maksa sageli midagi. Tihti mängivad DJ-d seal psühhedeelset rokki või postpunki ja atmosfäär meenutab kohati kas Tartu Zavoodi või Tallinna legendaarset öölokaali Levist Väljas.
Ühe pisikese kõrvaltänava (Ydunsgade 5) kortermajas asub samuti endisesse apteeki ehitatud baar, kus õlut ei pakuta. Sisse astudes võib tunduda, et oled sattunud mõnele korteripeole, kus on mitu eriilmelist väikest ruumi ja mõned inimesed istuvad koridoris maas. Vibes Apotek on jäänud baari kujundamisel truuks apteegi kontseptsioonile. Jookidest pakutakse erinevaid kokteile ja ka absinti (kusjuures koht reklaamibki end pigem absindibaarina). Boonusena on võimalik osta ka 20 Taani krooni maksvaid naerugaasiga täidetud õhupalle, mida mõneminutilise mõnutunde tarvis sisse hingata saab.
Kesklinna ei tasu aga täielikult maha kanda, kuna seal asub kohaliku ööelu mõistes üks olulisemaid alternatiivsemale elektroonilisele muusikale keskenduvaid klubisid. Südalinnas (Kronprinsessegade 54) asuv Culture Box korraldab iganädalaselt erinevaid pidusid, mis kestavad hommikutundideni. Iga kuu mängivad seal plaate oma vallas nimekad DJ-d. Tuntumatest nimedest Richie Hawtin, Carl Craig, Joy Orbison, Trentemøller jpt. Culture Box teeb koostööd ka Kopenhaagenis toimuva elektroonilise muusika festivaliga Strøm, mis leiab aset enamasti augusti lõpus ning mille raames toimuvad üle linna erinevad peod ja üritused, kaasates maailmanimesid elektroonilise muusika vallast (2012. aasta tuntuimateks esinejateks olid Richie Hawtin ja Henrik Schwarz). Suurimad peod toimuvad aga just kõnealuses klubis. Ühe pidudesarjana tõstaksin esile „Sound of Berghaini”, mis pakub techno-muusika nautlejatele igakuist elamust legendaarse Berliini klubi DJ-de abil. Sissepääsu lunastamine jääb enamasti kümne euro kanti, mis ei olegi väga erinev Tallinnas toimuvate pidude hinnast.
Liikudes lääne poole satume Vesterbro linnaossa, mida peetakse samuti keskmisest alternatiivsemaks loomeinimeste kodukohaks. Vesterbros asuvad näiteks kohaliku loomerühmituse ArtRebels kontor, mitmed väiksed galeriid ja loomeruumid ning kohvikud. Ööelu keskus on rajatud endisesse lihakombinaadi piirkonda, kuhu on loodud nüüdseks mitmeid klubisid, baare, galeriisid ja söögikohti. Väga populaarsed on kõrvuti asuvad, muusikaliselt pigem peavoolule suunatud Bakken (Flæsketorvet 19‒21) ja Karriere Bar (Flæsketorvet 57), mis on alati rahvast täis, piisavalt räpased ja lahti varase hommikuni. Samas kandis asuvad aga ka klubid KB3 (Kødboderne 3) ja KB18 (Kødboderne 18), kust on samuti käinud läbi mitmeid tuntud DJ-sid ja artiste. Kui KB3 on pigem peavoolule suunatud klubi, siis KB18 on märksa alternatiivsema suunitlusega ‒ näiteks võis leida jaanuarikuu ürituste kavast ka Maria Minerva. Koha atmosfäär meenutab kohati Tallinnas asuvat Polymeri ja Telliskivi Loomelinnakut. Sissepääsu hinna poolest on viimane samuti odavam – olenevalt peost kõigub taks 7‒10 euro vahel.