Paar sõna korgijoogist
Lugemisaeg 5 minVõtan üles ühe väga vastiku teema. Viimasel ajal liigub Tartus palju jutte selle kohta, et inimestele pannakse nende teadmata midagi joogi sisse. Peamiselt tüdrukutele, aga tean ka mõnda noormeest, kes niimoodi mürgitatud on saanud. Kõige tõenäolisemalt on pea alati olnud tegu GHB ehk korgijoogiga. Toetudes Erowidi ning erinevate vägistamise ennetamise ja vägistamisohvrite abistamisega tegelevate tugikeskuste poolt jagatud infole, panin kokku lihtsa juhendi, mis annab ülevaate selle aine ohtudest koos mõne soovitusega, mida enda ja oma sõprade kaitsmiseks teha.
Kõige vastikum ja olulisem kõigepealt. GHB on levinud date rape drug ja seda järgnevatel põhjustel:
- See tekitab eufooriat, suurendab tundlikkust puudutustele ja seksuaalset naudingut.
- Väheneb tarbija objektiivsus ja võime öelda „ei”.
- Koordinatsioonikaotuse ja uimasuse tõttu väheneb võime end kaitsta või põgeneda, veidi suurema koguse korral jõuab see sügava koomalaadse uneni, millest ei ärata ka väga tugev valu.
- GHB põhjustab mälukaotust, raske on meenutada ka aine tarbimisele eelnenud perioodi. See teeb halbade kavatsustega inimese tabamise keeruliseks.
- Uriinitestiga saab GHB-d organismis tuvastada kõigest 12-24 tunni jooksul pärast tarbimist.
Ühesõnaga, kui keegi paneb sulle joogi sisse GHB-d, on tema eesmärgiks võtta sinult otsustusvõime ja vabadus. Panna sind tegema midagi, mida sa muidu ei teeks või võtta sinult võime hakata vastu millelegi, millel sa muidu juhtuda ei laseks. Ja sellega karistamatult pääseda. Veel hullemgi, GHB doseerimine on väga keeruline:
- GHB liigub üldiselt vee sisse lahustatuna (tegelikult on tegu pulbriga) ning mustal turul ei tunta standardkontsentratsioone. Kahes eri lahuses, mis on erinevatest partiidest, võib milliliitri kohta sisalduda väga erinev kogus GHB-d.
- GHB mõju sõltub tarbija kehakaalust ning kehakeemiast.
- GHB mõju sõltub sellest, millal tarbija viimati sõi ja mida.
- GHB mõju sõltub sellest, mida tarbija veel samal õhtul sisse on võtnud. Eriti ohtlik on see koos alkoholi või rahustitega.
- GHB mõju kasvab suureneva koguse suhtes hüppeliselt.
Seega võib vägistamiskatse üsna lihtsalt lõppeda surmaga läbi okse kätte lämbumise või mürgituse. Kooma võib põhjustada juba väriseva käega kallatud doos.
Täpsemat infot aine enda kohta. GHB lahus on värvitu ja peaaegu lõhnatu. Sellel on söögisooda-laadne soolakas maitse, mille varjamiseks pannakse seda tihti magusate jookide sisse. GHB hakkab mõjuma 10-20 minuti jooksul pärast tarbimist, mõjud tugevnevad 30-60 minuti jooksul ja kestavad üldiselt 1,5-3 tundi. Sellele võib järgneda kahe tunni pikkune nõrgemate efektidega periood. Seda kõike juhul, kui annus on ühe korraga sisse võetud. Kui doos on tarbitud pikema aja jooksul, venitab see kogu protsessi pikemaks.
Umbkaudsete koguste järgi (tänu doseerimise keerukusele on raske täpseid numbreid öelda) on GHB-l lisaks eelmainitud mõjudele veel sellised tunnused:
MADAL DOOS: 1-3 alkohoolse joogi laadne mõju. Inimene on lõdvestunum, sotsiaalsem ja tema koordinatsioon on veidi häiritud. Mõnikord kaasneb sellega ka kerge uimasus/peapööritus.
KESKMINE DOOS: lõdvestumus suureneb, tasakaal on häiritud. Muusika, tantsimine, rääkimine ja puudutused muutuvad nauditavamaks ning tihti tõuseb ka tuju. Diktsioon on häiritud, kõne muutub seosetumaks. Võib tekkida iiveldus ja uimasus.
KÕRGE DOOS: tasakaal on väga kehv, süda võib pahaks minna, kuid samas tekib eufooria.
ÜLEDOOS (VÄGA õrn piir eelmise tasemega): võimalik on ekstreemne iiveldus ja uimasus ning oksendamine. Kaasneb periood tugevat unisust, millele järgneb teadvuse kaotus ning 1-4 tundi sügavat koomalaadset und.
MÜRGITUS: hingamine nõrgeneb, tekivad krambid, tõmblused ja oksendamine. Inimene ei reageeri isegi tugevale valule ning pupillid on fikseeritud.
JÄRELMÕJUD: GHB pohmell on nõrk või olematu. Mõnikord püsib järgneval päeval uimasus/unisus.
Mida teha, et end GHB eest kaitsta?
- Eelista jooke pudelites ja purkides.
- Ära lase oma jooki kunagi silmist.
- Hoia pudelil/purgil sõrme peal ja klaasil õllealust.
- Ära võta vastu jooke võõrastelt.
- Ära lase võõrastel oma jooke avada.
- Püüa jälgida, kas su jook maitseb normaalselt.
Kui arvad, et oled enese teadmata midagi tarbinud:
- Leia kiiresti sõber, keda sa VÄGA usaldad ja lase tal end taksoga koju või muusse turvalisse paika viia.
- Ohumärkide korral pöördu kohe kiirabi poole.
- Järgmisel päeval mine kiiresti uriiniproovi andma ja tee politseisse avaldus.
- Räägi tuttavatega, kes sinuga õhtu jooksul samadel pidudel ringi liikusid. Uuri, kellega sa suhtlesid ja millal. Uuri, kuidas sa mis hetkel käitusid.
Mida teha, et oma sõpru GHB eest kaitsta?
- Hoia alati oma sõprade käitumisel ja olekul silma peal.
- Kui kahtlustad, et sõber on enese teadmata midagi tarbinud, vii ta kohe taksoga koju. Kui ta jääb sügavalt magama, pööra ta stabiilsesse küliliasendisse. Jää tema juurde, et ohumärkide korral kiirabisse pöörduda.
- Jälgi alati, kellega su sõbrad õhtu jooksul suhtlevad ja kes nende ümber tiirutavad. Niimoodi saab vajadusel adekvaatse pildi kokku panna ja kurjategija leida.
Palun erilist tähelepanu baaride ja klubide töötajatelt. Teil on teinekord suurem võimalus midagi ebameeldivat märgata. Püüame selliseid vastikuid juhtumeid ära hoida.