in.gredients Austinis Texases, Unpackaged Londonis ning Original Unverpackt Berliinis on tõenäoliselt esimesed pakendivabad kauplused tänapäevases modernses maailmas.

Pakendivaba kauplus day by day Prantsusmaal. Foto: day by day Facebook

Pakendivaba kauplus day by day Prantsusmaal. Foto: day by day Facebook

Nüüdseks levib trend vaikselt, aga kindlalt mööda Euroopat ja Põhja-Ameerikat ning paistab, et tarbijad on seesuguseks põhimõtteliseks muutuseks küpsed küll. Inimesed on valmis käima poes enda kaasavõetud pakenditega või mõõtma toitu teiste klientide „suuremeelselt poodi jäetud” pakendeisse ning orienteeruma ka väljaspool harjumuspärast logokeskset kaubandusmaailma jne.

See kontseptsioon pole tegelikult ju midagi uut, küll aga tasub seda aeg-ajalt meelde tuletada – ka meie vanavanemad käisid poes mannergute või kolmeliitriste klaaspurkidega, oma karbikeste ja kotikestega ning konti see neil ei murdnud. Kuid pakendivabad kauplused Euroopas ja Põhja-Ameerikas on seda praktikat edasi arendanud ning müüvad samal printsiibil ka näiteks hambapastat ja taskurätte.

Zero-waste-elustiil ei püüa tõmmata tähelepanu ainult ülemäärasele loodust kahjustavale prügitootmisele, vaid ka mõõdukale tarbimisele ja mitteraiskamisele – annab ju eelpakendamatus vabaduse osta just nii palju, kui me tarbida jaksame!

Eestis veel päriselt pakendivaba kauplust ei ole, kuid initsiatiiv selleks on olemas – infot ja kaasa mõelda saab avatud Facebooki grupis Pakendivaba Kauplus Eestisse ning blogis/portaalikeses Terviklik Ringlus – seal on toodud välja ka nimekiri osaliselt pakendivabadest (öko)kauplustest Eestis.

Tegemist pole niivõrd ökohullude hipsterite suurejoonelise maailma ülevõtmise plaaniga, vaid pigem veel ühe vabadusega – pakkuda meile veel üht valikut oma ostude sooritamiseks soovi korral meile endile sobivas koguses ja väiksema ökoloogilise jalajäljega, võimaldades samas kasutada pakendeid, millel on meie tervisele just nii suur mõju, kui valitud pakend seda lubab.