Eesti Vabariik ootab oma 100. juubeli puhul inimestelt ja organisatsioonidelt sümboolseid kingitusi, mis teeksid Eesti elu rõõmsamaks ja kindlamaks. MTÜ Pärnu Naiste Tugikeskus on selles programmis algatanud üleskutse koguda lugusid lähisuhtevägivallast.

Algatuse ellukutsuja ja Pärnu Naiste Tugikeskuse juhatuse liige Margo Orupõld. Foto: erakogu

Algatuse ellukutsuja ja Pärnu Naiste Tugikeskuse juhatuse liige Margo Orupõld. Foto: erakogu

Pärnu Naiste Tugikeskuse juhatuse liige Margo Orupõld ütleb, et kokku kogutakse täpselt 100,9 lugu, kuna 2018. aastal saab Eesti Vabariik 100- ja Pärnu Naiste Tugikeskus 9-aastaseks.

Üleskutses seisab, et kõigele, mis väärib paberile panemist, on kingikarbis koht. Loo pikkus ja stiil ei ole oluline – pikad ballaadid ja lühikesed haikud, jutustused ja mõistujutud on oodatud. Loo autentsust tugikeskus ei kontrolli ja nimesid ei avalda ning soolisi ega vanuselisi piiranguid kehtesta. Teada ju on, et 10 % lähisuhtevägivalla all kannatajatest on mehed.

Oodatud on ka kirjutised lähisuhtevägivalla arengust Eestis 100 aasta jooksul. Kas tõesti nõukogude ajal ei olnud seda probleemi? Kas täna veel on neid inimesi, kes teavad, kuidas siis keerulisi olukordi lahendati või ei lahendatud? Lähisuhtevägivalla teemaga seotut ei ole seni kogutud ja korjatud, kuid tegelikult on see probleem meie ühiskonnas olnud 100 aastat ja kauemgi.

Orupõllu sõnul soovitakse lugudest võimalusel luua tervik, mis näitab Eesti inimese liikumist inimõigusi austava riigi suunas. Selleks tehakse koostööd Flo Kasearuga, tänu kellele valmis ka 2016. aasta Artishoki Biennaali performance, kus Pärnu naiste tugikeskuse liikmed lugesid ette enda ja teiste lähisuhtevägivalla juhtumeid kohtutoimikutest.

Vastavalt kokkuleppele tagatakse autorite privaatsus ja anonüümsus.

Oma lood saab teele panna e-maili aadressil naistevarjupaik@gmail.com või posti teel Vahe 23-6, Pärnu 80031.

Tutvu projektiga EV100 kodulehel.