Plaadiarvustus: CASisDEAD – The Number 23 (imreallydead, 2013)
Lugemisaeg 2 minIlma suurema kärata ilmus paar päeva enne jõule üks 2013. aasta nauditavamaid grime-albumeid. „The Number 23ˮ on esimene ning omal käel välja antud kauamängiv Londonist pärit muusikult CASisDEADilt.
Ta kannab maski ning räpib narkootikumidest, relvadest ja nekrofiiliast (tehes seda ühtmoodi hästi nii sündist tihke 140 BPMi kui tolmuse hiphopi-loop’i peale). Sellises kriminaalses macho’likkuses pole midagi uut, aga vaata natuke sügavamale ning sa näed, et Casi puhul on pealispinna all midagi palju enamat.
Casi kähisev hääl jõudis esmakordselt avalikkuse ette aastal 2007. Tollal andis ta Castro Sainti nime all välja rea lo-fi-materjali, mis ilmus YouTube’is ja mõningatel Põhja-Londoni kogumikplaatidel. Ainestik oli sel ajal sama: narkodiilerlust käsitlevad anekdoodid, mille sekka oli puistatud lugusid elust madalapalgaliste rajoonis. Siis ta kadus, et 2012. aastal taas samast mõttemallist kantud loominguga naasta. Sellest enamik on nüüd ka albumil „The Number 23ˮ. Mida ta täpselt need viis vahepealset aastat tegi, on veebis endiselt kuumaks jututeemaks. Vangla on aga pakkumiste hulgas esirinnas.
Materjali, mida seedida, on plaadil palju. 17 lugu, millest kuus on remiksid, varieeruvad ohtrast sündikasutusest ja maksimalismist kuni low-key’ni. Mõned neist on YouTube’is juba mõnda aega üleval tiksunud ja osadel on vaatamisi ligi 100 000. Lüüriliselt ilmnevad Casi parimad tööd siis, kui ta vokaalid lihtsusega ühendab. Teksti mõttes on albumi kaks kõige eredamat hetke „3.6ˮ ja „All Hallows’ˮ, milles on kooslusesse värvatud ka tagaplaanil seisvaid ja downtempo biite. Nende puhul on Casi lood kokaiini vahendamisest, surmaähvardustest, inimröövidest ja piinamisest kõige ilmekamad. Ülejäänud albumil pole riimiskeemid just eriti keerukad, kuid tema võime mõjusaid kujutluspilte meisterdada on silmapaistev.
Plaadiga „The Number 23ˮ lõpetades oled sa peaaegu veendunud, et autor on kõik see, mida ta väidab end olevat: korduv seaduserikkuja, sõltlane ja nekrofiil. Casi puhul on selge, et karm reaalsus lajatab raskemini kui mis tahes keerukad riimimustrid või metafoorid.