Popkultuuriankeet kaardistab ajavaimu ja nähtusi Eesti ning muu maailma kultuuris, õitsegu need siis nurgatagustes või suuremate masside seas. Seekord anname sõna muusikule, lavastajale ja disainerile Jaan Sinkale.

Foto: Inga Tislar

Mis uut nähtust või juba olemasoleva taastulekut oled maailma mastaabis viimasel ajal täheldanud?

Vaikselt olen tundnud taas sisse immitsemas kerget dubstep’i hõngu. Põrandaalune bassisaund ja dub’ised sündikõlad ulbivad pinnale. Mitte midagi liiga räpast, vaid rohkem sellised leebelt moonutatud ja lõhutud sagedused. Tahaks uskuda, et tuleb maitseka lainena ja pigem rikastab populaarset helipilti.

Mis nähtus domineerib sinu jaoks praegu Eesti kultuuri?

Punk on teema. Mitte ainult muusikaliselt, vaid ka mõtteviisilt ja suhtumiselt. Selles väljenduv nooruslik energia on kütuseks meile kõigile. Mõtleme teisiti, hakkame vastu. Oleme toored ja robustsed. Teeme asju ise, sest keegi neid meie eest ära tegema ei hakka. Pungi vaim on ju tervendav ja edasiviiv jõud, mis võiks kaasa tuua muutusi ühiskonnas. Keeruliste aegadega toimetulekuks vast ainuõige lahendus. 

Kelle või mille suur fänn sa oled?

Mulle meeldib, kui inimesed ei võta ennast liiga tõsiselt ning julgevad lihtsalt luua ja arvamust avaldada ilma igasuguse häbitundeta. Tõeliselt imponeerib, kui tuntakse ennast iseendaga mugavalt. Üks sellistest inimestest on Tyler, The Creator. Tõeline renessansimees, kes möllab mitmel rindel, esindades kontseptsiooni artistist kui loojast, kellel pole vahet, mis meediumis ta toimetab. Kõik meie tegemised on mingit sorti eneseväljendus. Kui ideid jagub, siis tuleb need ellu viia, olgu selleks siis orkestratsioonide kirjutamine, rõivabrändi lansseerimine või lühifilmide lavastamine. 

Mis sind praegu popkultuuris kõige rohkem inspireerib või üllatab?

Mind paneb imestama, et päris paljudel eesti artistidel on vaja ise oma lüürikat kirjutada. Punnitatud ja naiivsetest tekstidest pole võimalik nii lihtsalt mööda vaadata, isegi kui instrumentaalosa on kvaliteetselt vorbitud. Ei ole häbiasi võtta appi keegi natuke teravam pliiats, kes suudab vähe osavamalt sõnu ritta seada. Meil on andekaid sõnaseppasid piisavalt, kellega koostöös võiks sündida midagi värsket ja tähendusrikast. Vali laetud read, vali parem tulevik.

Mis on kõige ootamatum asi, mis on sind popkultuuris viimasel ajal puudutanud?

See on uskumatu, kui kiirete tsüklitega on hakanud vahetuma trendid nii muusikas kui ka moes. Tundub, et sotsiaalmeedia ülekülluse tõttu kokku kuivanud tähelepanuvõime on pannud peale halastamatu tempo, mis on sama rets nagu keskmine bpm peavoolumuusikas. Mikrotrendid mõjuvad kui viirastused, millesse süvitsi minnes oled need juba lootusetult maha maganud.