Rahvusvaheline foorum võtab Tartus luubi alla loomevaldkonna kultuurivahetuse
Lugemisaeg 2 minKultuurikompass toob Tartusse maailmatasemel kultuurikorraldajad, loovisikud ja poliitikakujundajad Peipsi äärest New Yorgini. Foorumi eesmärk on kaardistada rahvusvahelist kultuurivahetust takistavad väljakutsed ja leida mobiilsuse arendamiseks praktilisi võimalusi. Otseülekannet foorumilt saab jälgida ka Müürilehe koduleheküljelt.
Rahvusvahelise Kultuurikompassi foorumi „Kas kultuur tunneb piire?” arutelud kutsuvad Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 raames 18. ja 19. mail Eesti Rahva Muuseumis ja TYPA trüki- ja paberikunstikeskuses kokku maailmatasemel kultuurikorraldajad, loovisikud ja poliitikakujundajad. Foorumi eesmärk on kaardistada rahvusvahelist kultuurivahetust takistavad väljakutsed ja leida mobiilsuse arendamiseks praktilisi võimalusi.
Kultuurikompassi peakorraldaja Angela Aderi sõnul vajab loovisikute rahvusvaheline liikuvus nii lokaalselt Euroopas kui ka globaalselt rohkem mõtestamist. „Vajame täna kultuurivaldkonnas debatti kunstnike mobiilsuse ja residentuuride teemal, peame kaardistama need kohad, mida saame riiklike poliitikatega suunata. Euroopa Liit võiks siin olla suunanäitaja,” rääkis Ader.
Näiteks on maailmas tuhandeid loovisikuid, kes tahavad elada ja töötada mujal. Siiski on mitmeid põhjuseid, miks nad seda täna teha ei saa, olgu need sotsiaalsed, majanduslikud või poliitilised.
„Näeme, et globaalselt kultuuri loomine annab võimaluse loovisikutel üksteiselt õppida ja pakkuda parimaid praktikaid, et kohalikud eripärad püsima jääksid. Ka selleks, et Euroopa kultuuripealinn oleks edukas, peame toetama kunstnike piiriülest mobiilsust,” lisas Ader.
Foorumi esimesel päeval saab Eesti Rahva Muuseumis kuulata valdkonna ekspertide ettekandeid ja osaleda kolmes residentuuride mitmekesisust tutvustavas vestlusringis. Muuseumisse kerkib üheks päevaks EXPO ala, kus huvilised saavad tutvuda erinevate mobiilsuse ja residentuuride võimalustega Euroopas.
Teisel päeval saab TYPA trüki- ja paberikunstikeskuses kohtuda loomeresidentuuride ja Euroopa kultuuripealinnade võrgustiku liikmetega. Toimuvad töötoad, arutelud ja ekskursioonid Tartu ning Lõuna-Eesti residentuuridesse.
Kultuurikompassil esinevad ja jagavad kogemusi: Irmeli Kokko (loomeresidentuuride ekspert), Bojana Panevska (On the Move), Terje Toomistu (Tartu ülikool), Kendal Henry (CEC ArtsLink), Marie Le Sourd (On the Move, Res Artis), Marie Fol (On the Move, Res Artis), Euroopa kultuuripealinnade esindajad Mikko Fritze (Tallinn 2011), Baiba Bartkevica (Liepaja 2027), Gediminas Banaitis-Skrandis (Kaunas 2022), Kati Torp (Tartu 2024) ja paljud teised.