
Sotsiaalia

Steriilsus kui viljakus. Koosolemise mängureeglite muutmine
Steriliseerimine on teema, mis kipub Eestis, kus räägitakse palju madalast iibest, hüsteeriat tekitama. Aga milline näeb pilt välja siis, kui eemaldame riiklikud prillid?

Elu kõigi ebamugavustega
Veel mõni põlvkond tagasi tähistas väljend „kõigi mugavustega elu” jagatud unistusi. Nüüd on sellest saanud kinnisvaraportaalide tühja retoorika osa. Mõnus ja mugavustega elu ise on osutunud hoopis tervisele kahjulikuks. Milline on aga elu kõigi ebamugavustega, olgu siis omal valikul või elu enese sunnil?

Vasaksirge: Kapitalismi kõverpeeglist paistab vaid kasum
„Vasaksirge” annab rusikahoobi tühikäigul kulgevatele majandusaruteludele. Seekord selgitame, millest tühikäik on tingitud ja kellele on see kasulik.

Juhtkiri: Kuidas ebamugavusest sai poliitiline vahetuskaup
Kui varasemalt seostati lumehelbekesi Ameerikas toimunud keelamise, vaigistamise ja solvumise praktikatega, mis pidid karikatuurselt illustreerima noorsoo suutmatust ebamugavustega toime tulla, siis nüüdseks võib kõige suuremateks lumehelbekesteks pidada paremäärmuslaste toetajaid.

Ratsionaalsuse 500 varjundit
Ühiskondade moderniseerimisprojekti keskmes on olnud valgustusajast pärit arusaam ratsionaalsest inimesest. Viimaste kümnendite irratsionaalsuspuhangud näitavad, et tegemist on müüdiga, mida uskuma jäädes saeb inimkond oksa, millel istub.

Pool Eestit teeb peale. Intervjuu droppijaga
Kuigi müük käib Telegramis ja maksmine krüptos, peab narkootikumide omanikuvahetus toimuma ikka kuskil õues. Proovisime teada saada, kuidas suhtub oma töösse, aga ka narkokultuuri laiemalt peidikumeister ehk droppija.

Võitmine pole mingi võit
Kas saavutus on saavutajale alati tore ning mis kasu on võidust, kui sellest on raske rõõmugi tunda? Kas kasvatada lapsi usus, et nende edasine (potentsiaalne) edukus kaalub üles praegused pisarad, või keskenduda pigem õnne- ja väärtusetundele?

Sotsiaalne õmblemiskoolitus ehk Kuidas päästa mehed
Noorte meeste radikaliseerumine pole paratamatus. Selle leevendamiseks on meetmeid alates haridussüsteemi reformimisest kuni avameelsete kübervestlusteni.

Arvamus: Empaatia paradoks. Ma ei tea, mida sa tunned, aga ma tean, mida sa tunned
Kulka esseekonkursi võidutöö, mis avaldati pseudonüümi alt, tõstatab küsimuse, kellel on õigus kelle nimel ja nime all sõna võtta.* Minu jaoks jääb peamisena sõelale empaatiaprobleem. Astuda esseed kirjutades kellegi teise kingadesse või pugeda lausa tema nahka on ju empaatiline žest?

Juhtkiri: Oranž oht ja kodune fašismijuurikas
Olukord, kus ookeani tagant tulevad sõnumid muutuvad hämusemaks, kliimamuutusi eitatakse, Ukraina abistamine lõpetatakse ja sihikule on võetud vähemuste õigused, mõjutab paratamatult ka meie elu. Halvim, mida praegu teha, on meeleheitele alla vanduda või mõelda, et meid see ei puuduta.

Hirmu heidutav jõud
Riigikaitse ei tähenda juba ammu ainult kahureid ja miine, rindejoon ulatub meie pähe. Seda luuakse sõnade, piltide ja narratiividega, mis pääsevad mõjule ja toimivad hirmutavalt, kui me neid kollektiivselt uskuma jääme.

Kaitsedemokraatia – kahe teraga mõõk populistide käes
Kaitsedemokraatia lubadus julgeoleku tagamiseks demokraatlikke vabadusi piirata näib populistidele ahvatlev. Ometi võib Eesti näitel öelda, et see ahvatlus libiseb parempopulistide käeulatusest eemale ja võib neile suisa kahju teha.