Täna õhtul, kolmapäeval kell 18 algab Genialistide klubis järjekorras kolmas Semiosalongi seminar semiootikast post-tõe maailmas. Sel korral võtavad sõna semiootik Mehmet Emir Uslu ning filosoof Märt Põder.

Mehmet Emir Uslu ja Märt Põder

Mehmet Emir Uslu ja Märt Põder

Mehmet Emir Uslu räägib ebatõediskursuse fetišismist: „Post-tõest rääkimine nagu see oleks eneseküllane abstraktsioon välistab selle mõistmise tema ajalooliste eellaste kaudu. Post-tõe mõistestik uudsus ja uued levitamisviisid varjutavad seda, millistes tingimustes ebatõde toimib. Selle nähtav kohalolu ja ebamäärane toimimisviis tekitavad illusiooni paratamatust võitmatust vaenlasest, kelle vastu saab justkui ainult paranoia ja vandenõuteooriatega. Ent ebatõde ei ole uus ega äraarvamatu, vaid tekib ühiskonda ikka ja jälle ning seetõttu tuleks ebatõdesid käsitleda nende varasemate ilmumiste taustal. Ebatõejuhtumite ja neid esile toovate ajalooliste tingimuste uurimise kaudu saab müüte ja müsteeriumeid lahti harutada ning paljastada struktuursed tingimused, mis ebatõel avalikku ruumi imbuda lasevad.”

Märt Põder räägib Nietzsche postuumsest post-tõe manifestist. „See on tekst, kus Friedrich Baselist (seal meie Nietzsche selle teksti kirjutamise ajal elas ja õpetas) räägib avatult oma metafüüsilistest ja epistemoloogilistest põhimõtetest – millestki nii labasest, mida ta oma hilisemates teostes eelistab hoolikalt looritada ja maskistada. Oma alastuse tõttu on just see Friedrichi enda poolt avaldamata tekst (kuigi kirjutatud 1872, avaldas selle ta õde Elisabeth 1896, kui meie suurfilosoof ei olnud vaimselt haigena enam võimeline maailma asjadest midagi arvama) pakkunud ohtralt tõlgendamist postmodernismi alustekstina. Ma võtan selle teksti nüüd uuesti ette ja sõidan sellega sisse post-tõe diskursusse, et teha kindlaks, kust algab ja lõpeb tõde, mis tähendus on Friedrich Nietzsche iseäralikul vooruseetikal 21. sajandi infoühiskonna jaoks ja mis on sellel kõigel pistmist avaliku arutelu sfääri ja võimuga — aga ilmselt jääb teele ette palju muudki.”

Semiosalongi seminarid toimuvad inglise keeles. Ürituse leiad Facebookis siit.

Semiosalong on seminarisari semiootikast, mida sel aastal kureerib Tyler James Bennett ning mis toimub üle nädala kolmapäeviti Genialistide klubis. Ülejärgmisel nädalal astuvad üles Andreas Ventsel ja Mari-Liis Madisson ning hooaja viimases Semiosalongis mai alguses kõnelevad Tyler James Bennett ning Daniele Monticelli. Hoia silma peal Semiosalongi Facebooki lehel ning blogil.