Teinekord on küsimusest, milliste peente roogadega katta jõululauda, hoopis keerulisem see teine küsimus: mida ometi hakata peale kõigi rikkaliku pühadelaua ülejääkidega? Kes jõuaks päevade kaupa kartulisalatit ja järjest kuivemaks tõmbuvaid seapraetükke sisse vohmida? Aga toitu ära visata ei tahaks kohe üldse.

Illustratsioon: Alexei Gordin
Illustratsioon: Alexei Gordin

Igal aastal sama jama. Paratamatult sõuab aastanumber oma loomuliku lõpu poole ja juba terendavadki jõulud. Eriti praegusel ajal on nii erakordselt hea meel näha tervet perekonda ühe laua taga, valmistada neile kõiki roogasid, mida vähegi turult või ökotarnijatelt kätte saadud materjal võimaldab, ning puukida kered head-paremat täis. Vanarahvaski teadis rääkida, et jõululaupäeval tuleb süüa 3 (või 7, 9, 12!) korda, et „eeltuleva aasta oleks ikka hea leevaõnn”. Kahjuks jõuab (ka seetõttu!) jõulude teisel pühal tihtipeale kätte hetk, kui kõik toidujäänused ehk jätised ei mahu karpidesse ega ammugi külmkappi ära ja sugulased on osavasti minema hiilinud, jättes hoolikalt pakitud plastikaadid juba kergelt hapneva kartulisalati ja kringliga „kogemata” esikukapile maha. Sel aastal säästkem kõigi närve ja valmistugem juba ette jätiste taaskasutuseks – või lausa nende ennetamiseks. See on ka väga keskkonnasõbralik mõte, sest kogu pühademeeleolu kõrval raisatakse jõuludel aastas kõige rohkem toitu.

Esiteks ja põhilisena on jätiselaua kuningaks ei keegi teine kui… 

HAPUKAPSAPIRUKAS

Kuna väärt hapukapsa moorimine võtab aega lausa päevi ja vajab tingimata suurt hoolt, ei ole seda mõtet teha ainult jõululauakausi jagu. Peost üle jäänud hapukapsa annab aga kerge vaevaga vormistada imemaitsvaks pirukaks! Toimida alljärgnevalt.

Tainas
200 g võid
4 dl täisteranisujahu (mõnus on segada jahu sisse ka lina-, seesami-, mooni- jms väikeseid seemneid!)
0,5 tl soola
paar spl külma vett

Täidis
suur hulk hapukapsast
6 muna
toidukoort (või hoopis eelmisest päevast alles jäänud sooja jahukastet – raisku ei lase midagi!)
Lisaks soovi korral: singiviile, juustu, viineritükikesi, seeni, miks mitte veidi närtsinud maitserohelist vmt

Meetod
1. Sega kokku jahu, sool ja seemned, kui neid on.
2. Lõika külm või tükkideks ja mudi see lusika/näppudega vormi sisse, kaasa aitab pisut külma vett. Eesmärk on tainas kiiresti ühtlaseks saada, nii et või täiesti ära ei sulaks. Veidikene võitükke muudab põhja ainult muredamaks ja hõrgumaks. Pane taignapall külmkappi tahenema, kuniks tegeled täidisega.
3. Klopi lahti munad ja toidukoor või laualt üle jäänud jahukaste, lisa kõike seda, mille saab pisikesteks tükkideks hakkida, maitsesta soola ja pipraga.
4. Rulli tainas kahe pärgamendi vahel õhukeseks ja laota ahjuvormi, mudi ääred sõrmedega ilusaks. Eelküpseta 15 minutit 180-kraadises ahjus.
5. Sega suures kausis hapukapsas kokku muna ja kastme seguga ning vala põhjale. Küpseta umbes 40 minutit samal temperatuuril.

Ja voilà! Piruka juurde sobib värske salatijätis või mõni kaste, mille leiad külmkapist.

Nagu ikka köögis, saab retsepte sõltuvalt materjalist või maitse-eelistustest kõigiti kombineerida. Näiteks võib teha sama täidisega lahtise piruka asemel lihtsasti hoopis klassikalisi väikeseid pärmitaignapirukaid.

Kaisa Ling armastab jõule ja jõulutoite ning oma pere- ja meeskonnale süüa teha.

Alexei Gordin on Tallinnas elav kunstnik, kes tegeleb peamiselt maaliga, kuid liigub ka eri meediumide vahel. Tema põhiline huviobjekt on kunstimaailm; sellega seotud stereotüübid, absurd ja provokatiivsed narratiivid.

VEELGI SOOVITUSI JA NÄPUNÄITEID TOOTEGRUPPIDE KAUPA

* Kuna suur kauss vettinud värsket salatit on kõige tavalisem pilt, mis 25. detsembri (või 1. jaanuari) hommikul nukralt peolaualt vastu vaatab, siis esiteks tasub seda lihtsalt valmistada mõõdukas koguses. Jätame ometi meelde, et kui laud on head-paremat rammusat täis, ei huvitu keegi ülemäära tomati-kurgisalatist! Tomatiga polegi jätise kontekstis väga muret, aga produktiivseks võib osutuda kurgi asendamine paprika või selleriga – nii saab kasutada salati järgmistel päevadel ära näiteks ühepajatoidus või chili con carne’s.

* Kui kartulisalatit on plaanis teha jällegi „pesukausitäis” (mis pole muide kohustuslik), ei tasu sinna panna konservherneid – need ajavadki salati kiirelt hapuks!

* Tavapärasest fetasalatist saab teha näiteks quiche’i, kasutades sarnast meetodit kui hapukapsapiruka puhul.

* Süldi boonus on esiteks see, et ta säilib kaua, aga lisaks maitseb ta ka peaaegu kõigile omnivooridele. Kui aga kogused on nii suured, et kõigil saab isu kiiresti täis söödud, on see võimalik näiteks uuesti lahti keeta ja seejärel seda seljanka pähe serveerida. Samamoodi saab paljaks näritud pardirümbast või kalarootsust (koos näiteks porgandi, sibula ja eri maitsetaimevartega) portsjoni puljongit keeta, mis säilib mõnda aega ilusasti sügavkülmaski.

* Keel ja verivorst on tõelised hõrgutised, mis säilivad õnneks samuti päris hästi, külmkapis vabalt lausa aastavahetuspidustusteni. Neist saab siis näiteks peenemat sorti tikuvõileivad või kreekerid valmistada. Näiteks keele, verivorsti, hummuse ja miks mitte kaaviariga.

* Tõeline jõululauaklassika on teatavasti ka marineeritud kõrvits. Aga jällegi ei sööda seda ülemäära palju. Tõenäolise üllatusena saab sellest aga teha püreesuppi ja veel vägagi maitsvat. Meetod on üsna sarnane mis tahes püreesupi omaga, ainult et kõigepealt tuleb kõrvitsalt äädikavedelik kurnata. Aga edasi, nagu ikka: keeta valmis supipõhi sibulast, küüslaugust, sellerist, fenkolist, porgandist… (you get it!) ning lisada puljongile kõrvitsad, misjärel koorega (või taas kastmepõhjaga!) pikendada ja püreestada.

* Paradiisiõunte purki ei tasu jõululauas üldse avada enne, kui keegi seda selge sõnaga küsib (ebatõenäoline!).

* Üle jäänud pasteet tuleks viia näiteks naabritele, vihjates veel, et sul on kodus paar lahtist purki soolakurki ja seeni. Küll nad varsti tulevad pudeliga!

* Üleliigse värskekapsasalati saab panna hapnema, et teha sellest siis peagi (küllap aimasite!) hapukapsapirukat!

* Täidetud munad on ainus toit, mida võib teha täiesti mõõdutundetult, sest need süüakse ära absoluutselt alati ja veel esimesena.

* Piparkoogid säilivad mõnusalt kaua ja neid ikka ka süüakse, aga kui mõõt on piparkookidest täis, siis ta on lihtsalt täis. Sellisel juhul võib plaanida aastavahetuse pidulauale peenemat sorti suflee või piparkoogipõhjaga purukoogi või panna neid hoopis maitseks leivasupi sisse.

ÄRGEM UNUSTAGEM KA ABIVAJAJAID

Mingil määral on see kõik aga ikkagi esimese maailma mure. Kindlasti soovitame hoolega kaaluda valmistatavaid toidukoguseid, et pärast jõule poleks põhjust grammikestki toitu ära visata, aga lisaks sellele innustame pöörama pilku ka nende poole, kellel ei ole võimalik oma jõululauda nii rikkalikult katta. Ehkki oma jätistega peame ikka ise hakkama saama, kogutakse Toidupanga jõulukampaaniaga seekord puudust kannatavatele peredele toitu koostöös suuremate toidukaupluste e-poodidega. Nõnda saame kõik teha oma võimaluste piires annetusi Barbora, Selveri, Rimi ja Coopi e-poodides, Toidupank hoolitseb aga selle eest, et abivajajateni jõuaksid just need toiduained, millest parajasti kõige suuremat puudust tuntakse. Info: toidupank.ee/joulud-on-heategude-aeg