Täna, 22. mail algab kinos Sõprus Charles Bukowski kirjandusteoste põhjal loodud filmide nädal „Sõprus Bukowskiga“.

Bukowski sõpradega: Faye Dunaway, Charles Bukowski ja Mickey Rourke  „Baarikärbse" võtteplatsil.

Bukowski sõpradega: Faye Dunaway, Charles Bukowski ja Mickey Rourke „Baarikärbse" võtteplatsil.

Ehkki maailma kuulsaim joodikkirjanik Charles Bukowski (1920–1994) elas varasest lapsepõlvest peale Ühendriikides, hinnati teda eluajal märksa kõrgemalt Euroopas. Küllap tekitas säärase tööpõlguri melanhoolia edumeelse Ameerika lugejais elutervet trotsi, aga oluline on seegi, et nii ropusuist ja riiakat tegelast on lihtsam sallida eemalt vaadates kui kõrvalmajas elades.
Niisamuti on Bukowski teoste põhjal vändanud filme üksnes võõramaalased: iraanlane, itaallane, prantslane, belglane ja norralane. Olgugi nende teosed toonilt väga erinevad, ühendab neid inimlik soojus, mis laseb näha Bukowski roppuse varjus olnud üksindust, kurbust ja ebakindlust. Kindlasti lihtsustab see kinopublikulgi temaga sõprust sõlmida, olgu see kasvõi ühepoolne.

Retrospektiivi „Sõprus Bukowskiga“ programmis jõuab kinolinale neli täispikka mängufilmi: 22. mail „Baarikärbes“ („Bar Fly“, rež. Barbet Schroeder, USA 1987); 23. mail „Külm kuu“ („Lune froide“, rež. Patrick Bouchitey, Prantsusmaa 1991); 24. mail „Tavalised ogarused“ („Tales of Ordinary Madness“, rež. Marco Ferreri, Itaalia/Prantsusmaa 1981) ning linastusele järgneb kinosaalis Bukowski teoste tõlkijate vestlusring, mida juhib Peeter Helme; 26. mail „Faktootum“ („Factotum“, rež. Bent Hamer, Norra/USA/Saksamaa/Prantsusmaa/Itaalia 2005) ning retrospektiivi mahub ka üks täispikk dokumentaalfilm 25. mail, „Bukowski: sellesse sündinud“ („Bukowski: Born into This“, rež John Dullaghan, USA 2003).

Retrospektiivi Facebooki-ürituse leiad siit ning uuri lisa Sõpruse kodulehelt.