Suur suve kunstikalender
Lugemisaeg 9 minKaasaegse Kunsti Eesti Keskus on kaardistanud oma värskes uudiskirjas kunstisuve tähtsündmused, mis tutvustavad meile seto naiste peakatetega seotud folkloori, viivad meid Peipsi vanausuliste maailma, viskavad pilgu popkunstivälgatustele Nõukogude Eesti kunstiväljal või tutvustavad hoopiski Niki de Saint Phalle’i värvikirevaid teoseid.
„Kaetud peaga naised”
Seto Talumuuseum Pikk 56, Värska
1. juuni – 31. august
Seto Talumuuseumis Värskas kohtuvad sel suvel folkloor ja kaasaegne kunst, seto abielulinikud ja moslemite pearätid. Näitusel „Kaetud peaga naised” saab näha folklorist Andreas Kalkuni ülevaadet seto naiste peakatetega seotud folkloorist ja kuraator Rebeka Põldsami valitud Sarah Maple’i ja Meriem Bennani kunstiteoseid. Mida tunnevad naised seto liniku või moslemi pearäti all? Mis saab siis, kui anda sõna naistele endile ja mitte Margus Tsahknale? Soovitame Värskasse tulla rongi ja jalgrattaga, lähim rongipeatus on Orava.
„TASE’16”
Kotzebue 1, Tallinn
2. juuni – 16. juuni
Milline suvi ei algaks koolilõpumeeleoludega? Taas on lõpetamas terve põlvkonnatäis kunstnikke-disainereid-arhitekte-kunstiteadlaseid ja kõiki teisi ametimehi, keda Eesti Kunstiakadeemia koolitab. Tõsiselt atraktiivse sensuaalse ekspositsiooni „TASE’16” peanäitus on üleval Kunstiakadeemia Rauaniidi hoones (Kotzebue 1/Põhja pst 7), mis on avatud 2. – 16. juunini. Lisaks toimub Tallinna erinevates paikades mitmekesine lisaprogramm, mille raames on nii näituseid, sündmuseid, avalikke magistritööde kaitsmisi, filme ja muud põnevat.
Alice Kase isikunäitus
16. juuni – 24. juuli
EKKM, Põhja pst 35, Tallinn
Jussi Koitela kuraatorinäitus „Linna agendid”
6. august – 11. september
EKKM, Põhja pst 35, Tallinn
EKKM on juba nii või teisiti sadamaalal ringi liikuvate turistide lemmikmuuseum. Lisaks on EKKM nagunii täielik suvemuuseum, sest teadupärast algab selle hooaeg Köler Prize’i nominentide näitusega kevadel. Sel suvel rõõmustab muuseum külastajaid maalikunstniku Alice Kase „poolretrospektiivse” isikunäitusega, mida saab näha 16. juunist 24. juulini. Suve teises pooles, 6. august kuni 11. september, saab näha Soome kuraatori Jussi Koitela näitust „Linna agendid”, mis suhestub EKKMi geograafilise, poliitilise ja majandusliku olukorraga ning kontekstualiseerib nii Kalasadama detailplaneeringut kui ka tulevast Tallinna peatänava projekti. Pastakas aksessuaarina näppu ja EKKMi, tee peal saab ehk Kalaranna või Reidi tee asjus petitsioonidele allkirju visata!
„Kilomeeter skulptuuri 2016”
2. – 24. juuli
Rakvere linn, erinevad kohad
Kilomeetrit skulptuuri saab sel aastal näha taas Rakveres. Linna pealt saab üles otsida terve hulga kunstnike teoseid, täpsemalt on linnaruumi kunstiga väljas Carl Giffney, Viktor Gurov, Corinna Helenelund, Minna Henriksson, Hertta Kiiski, Kristi Kongi, Henriikka Kontimo, Paul Kuimet, Kevin Malcolm, Kristina Norman, Hanna Piksarv, Jaanus Samma, Susanne Skeida ja Sakari Tervo. Näituse kuraator on Anna Virtanen Helsingist, kes lubab pöörata pilgu monumentidele. Mis on sinu lemmikud monumendid Rakveres? Kas hiiglaslik tarvas linnusemäel, Rakvere spa või hoopis viineritööstus?
Voronja galerii
alates 11. juunist
Kesk 22, Varnja alevik, Tartumaa
Kellele ei meeldiks Peipsiäärne vanausuliste maailm? Ka sel suvel on põhjust kunstituristidel silmad sibulakülade poole pöörata, sest 11. juunil alustab Voronja galerii kolmandat hooaega. Kui eelmistel aastatel on galeriis näha saanud meeldejäävaid kuraatorinäituseid Kiwalt ja Mari Kartault, siis sel aastal võtab järje üle Sandra Jõgeva. Näitusel küsib kuraator, kuidas jõuavad inimesed religioonini. Samal ajal on ka Voronja galeriil plaanis suured ümberehitused, aeda ehitatakse puumaja ja hoovi paigaldatakse suured vihmavarjud. Kogu projekti saab endiselt toetada ka Hooandjas! Jälgi jooksvalt, ega teises Peipsiäärses kunstikantsis Ambulartooriumis parasjagu vene filmi päevad pole.
Maria Kapajeva
alates 26. augustist
Narva Art Residency
Juulis ja augustis töötab Narva kunstiresidentuuris kunstnik Maria Kapajeva, kes on sündinud Narvas, kuid elab juba üheksa aastat Londonis. Kapajeva kunstiprojekti keskmes on Kreenholmi manufaktuuri sotsiaalne pärand. Kaks kuud kestev sotsiaalne kunstiprojekt kaasab aktiivselt kohalikku kogukonda. Kunstniku käsutuses on terve residentuurimaja, kus narvakad saavad tema juhendamisel jutustada ja talletada oma Kreenholmi loo. Neist lugudest valmib installatsioon-näitus, mida saab näha alates 26. augustist.
SUVITUSRAJOONIDE NÄITUSED
Pärnus
XXIII aktinäitus „Mees ja naine: tulnukad”
29. mai – 4. september
Pärnu Uue Kunsti muuseum, Esplanaadi 10
„Pärnu kunstisuvi” Pärnu Linnagaleriis ja Pärnu Kunstnike Majas
17. juuni – 23. juuli
Nikolai 27, Pärnu
Leonhard Lapin, Malle Leis, Villu Jõgeva „Popkunstikujundid nõukogude perioodi Eesti kunstis”
30. juuli – 10. august
Galerii Avangard, Rüütli 29, Pärnu
Suvepealinn Pärnu rõõmustab kõiki lisaks vahupidudele ja Star FMi suvediskodele ka näitustega, nii palju kui neid võreprillide tagant näha on. Pärnu Uue Kunsti muuseumis on traditsiooniliselt avatud aktinäitus „Mees ja naine”, mille selle aasta teema on tulnukad. Alles hiljaaegu tähistas Rasmus Merivoo kultusfilm „Tulnukas” oma 10. juubelit. Kokkusattumus? Rannapäikesest ülekuumenenud suvitajaid ootavad ka Pärnu Linnagalerii ja Pärnu kunstnike maja näitusesarjaga „Pärnu kunstisuvi” ning galerii Avangard, kus näiteks augusti alguses saab näha Eesti popkunsti staaride värviküllaseid teoseid.
Viljandis
Rahvusvahelise kunstifestivali Arteground näitus „ALLTOGETHER/ ÜHESKOOS”
7. juuni – 8. juuli
Viljandi Linnagaleriis
Tallinna 11, Viljandi
Rahvusvahelist kunstifestivali Artegroundi peetakse Viljandis alates 2010. aastast ning seekordsest festivali näitusest „ALLTOGETHER/ ÜHESKOOS” võtavad osa kunstnikud Soomest, Brasiiliast, Eestist, Iraagist, Iraanist,
Lätist, Rootsist, Taanist ja Türgist. Näitus tegeleb (ühise) mineviku, koostöö ja ühise tuleviku temaatikaga, pakub kaasaja kultuuri mõtestamiseks enamat kui oletused ja eelarvamused, ning osutab, et kultuurid püsivad avatuse ja vastastikuste mõjutuste kaudu.
Moostes
„OMEGA 3”
2. juuli – 7. august
Mooste linaseemnejaam
Põlva lähistel asuva kunstiresidentuuri MoKS suvenäitus on sel korral seitsme kunstniku ühisnäitus „OMEGA 3”, mis toimub Mooste linaseemnejaamas. Lubatakse, et kunstiteoseid saab kuulata, vaadata, kombata, nuusutada. Lõuna-Eesti kuppelmaastik ja päikseline suvi ootab!
Haapsalus
Liisa Kaljula kuraatorinäitus „Suur maalritöö”
3. august – 31. august
Evald Okase muuseumis
Karja 24, Haapsalu
Haapsalu legendaarses Evald Okase muuseumis näeb lisaks kunstiklassiku püsiekspositsioonile mitmeid erinevaid näituseid. Näiteks keraamikavanameistri Leo Rohlini näitust „Visioonid „Maast ja taevast”” või Liisa Kaljula kuraatorinäitust, kus käsitletakse muutuvat Eesti maalikunsti. Näitusel osalevad teiste seas Helmi Arrak, Mihkel Ilus, Kristi Kongi, Marie Kõljalg, Laura Põld, Mart Vainre.
KUNSTISUVI TALLINNAS
Tallinn Art Week
11.–18. juuni
erinevad kohad
Esmakordselt tuleb sel aastal Tallinn Art Week, mis algab 11. juunil kunstipäevaga Vabaduse väljakul. Mängitakse kunstimessi, laval esinevad teiste seas Kiwa, Jürgen Rooste ja Sveta Grigorjeva ning üheskoos külastatakse kunstnike ateljeesid Vabaduse väljaku majades. 14. juunil võetakse taas ette Tallinna Teisipäev, mis tuleb sel korral jalgrattatuuri formaadis ning nagu ikka saab külastada Tallinna galeriisid tavapärasest kauem. 17. juunil kell 16 oodatakse kõiki näitusetuurile Okupatsioonide muuseumisse, kus näitusel „NSFW. Esimehe lugu” tuuritab Rebeka Põldsam.
Anu Vahtra isikunäitus
Hobusepea (8. juuni – 27. juuni) ja Draakoni (6. juuni – 26. juuni) galeriides
Kunstnike Liidu galeriid vanalinnas pakuvad samuti suvel mitmekesist näituseprogrammi. Juunis vallutab Draakoni ja Hobusepea galerii kunstnik Anu Vahtra. 29. juunist 18. juulini on Hobusepeas väljas tuntud kivinägude jäädvustaja Ede Raadiku teosed. Draakoni galeriis saab samal ajal näha Jaan Elkeni loomingut tuntud headuses. Vanalinn ootab!
Mihkel Ilus / Marten Esko „Tupik”
1. juuli – 7. august
Tallinna Kunstihoone galerii
Mihkel Ilus on noorema põlvkonna maalikunstnik, kes sarnaselt Kristi Kongi või Laura Põlluga armastab läheneda maalile installatiivselt ja liikuda vajadusel seintelt põrandale. Marten Esko on aga noorema põlvkonna kuraator, kellest sai hiljuti EKKMi uus tegevjuht. Tasub vaatama minna, millega hakkama on saadud.
Paul Kuimeti näitus „Hiline pärastlõuna”
18. juuni – 24. juuli
Tallinna Linnagaleriis
Tanel Randeri näitus „Nostalgia võim”
12. august – 11. september
Tallinna Linnagaleriis
Ka Tallinna Linnagalerii ootab kogu suve kunstihuvilisi päikese eest peitu. Näha saab näiteks Tanel Randeri ja Paul Kuimeti isikunäituseid. Paul Kuimet on fotokunstnik, kes kasutab oma viimase aja loomingus tihti kontori bürokraatiaesteetika korrapärast võlu ning inspireerub kohtade ja paikade eripäradest. Tanel Rander on pikka aega uurinud Ida-Euroopa kunsti ja poliitika eripärasid, paradokse ja dekoloniseerimisvõimalusi ning pidanud Tartus Y-galeriid.
Asteriski suvekool
26. juuli – 4. august
Sel suvel tuleb eeskätt graafilistele disaineritele mõeldud Asteriski suvekool juba neljandat korda. Oodatakse nii tudengeid, alustajaid, professionaale, kuraatoreid, kriitikuid ja kõiki teisi huvilisi. Ka juhendajate ring moodustab korraldajate sõnul segasumma suvila, nii et kõik, keda huvitavad graafilise disaini uusimad trendid ja suunad, teooriad ja praktikad, lugege täpsemat infot kodulehelt ja registreeruge!
TARTUS
Gregor Tauli kuraatorinäitus Mare Mikoffist
9. juuni – 18. september
Tartu Kunstimuuseumis (Raekoja plats 18, Tartu)
Erinevad näitused
Tartu Kunstimajas (Vanemuise 26, Tartu)
Teadupärast on tudengitel tavaks palavaks suveperioodiks Tartust jalga lasta, kuid seda mugavam on suvel tulla Tartusse näituseid vaatama ja mööda tühje tänavaid jalutama. Kuni 3. juulini saab Tartmusis külastada Tartu Ülikooli maalikunsti värske magistri Maarja Nõmmiku näitust „Minatu”. 9. juunil avaneb Gregor Tauli kureeritud Mare Mikoffi näitus. Tartu Kunstimajas on valik lai, näiteks saab augusti lõpus Monumentaalgaleriis näha Jass Kaselaane näitust, suures saalis aga on peaaegu kogu juulikuu väljas Mari Kartau kureeritud Peterburi uue kunsti näitus.
SUVEREISID
Helsingi
Millal ikka veel Helsingisse minna kui mitte suvel? Põhjanaabrite kunstihallides toimub siis nii mõndagi põnevat. Näiteks saab Ateneumis näha modernistliku USA maalikunstniku Alice Neeli retrospektiivi. Alice Neel sai naiskunstnikuna tunnustuse alles 1970. aastate keskpaigas ja nüüdseks on tema ekspressiivsed figuraalmaalid suureks kaasaegsete kunstnike mõjutajaks. 29. juunil kell 17 saab näituse raames osaleda kväär-tuuril, mis leiab aset Helsinki Pride’i raames.
Ateneumi hoovis ja Keskuskatu pargikeses saab vaadata ka ühe tuntuima Soome kaasaegse kunstniku Kaarina Kaikkoneni teoseid. Kaikkonen on esimene kunstnik seeriast, mille raames tellib Ateneum kaasaegsetelt kunstnikelt uusi teoseid oma avaliku ruumi ilmestamiseks.
Helsingi Taidehallis saab kuni 7. augustini näha näitust „Tom of Finland: The Pleasure of Play”, mis on üks suurimaid näituseid, mis senini kunstniku loomingust kokku pandud. Esimest korda sai sama näitust näha eelmisel suvel New Yorgi Artists Space’is. 20. augustil avatakse Taidehallis Niki de Saint Phalle’i näitus, mis toimub Helsingi festivali raames.
Zürich
Manifestal küsitakse raha
Šveitsi pealinnas Zürichis peetakse tänavu maha 11. Euroopa kaasaegse kunsti biennaal Manifesta, mille kuraator on saksa kunstnik Christian Jankowski. Seekordne teema on eriti põnev – „Mida inimesed raha nimel teevad?”. Biennaali performance-programm toimub legendaarses Cabaret Voltaire’is, kust kunagi sai alguse dadaism. Etendusi saab näha igal kolmapäeval kell 20–22 ja neljapäevast laupäevani kell 20–21/22. Muuseas, koduleht lubab, et kui tuled kohale, kaasas A4 kirja pandud kontseptsioon, lastakse ka sind lavale esinema. Ega siis muud midagi, kui rahad näppu ja seadkem sammud ühte maailma kalleimasse linna!
Berliin
Berliini biennaal kohtub high-tech maailmaga
Suve teine tippüritus on kahtlemata 9. Berliini biennaal, mille koduleht on ilmselt kõige voolujoonelisem kunstivälja koduleht, mida te kunagi näinud olete. Seega pole ime, et kõrgtehnoloogilise kodukaga biennaalil osaleb ka kunstnik Katja Novitskova, kes esindab Eestit järgmisel Veneetsia biennaalil ning kelle teosed jutustavad samuti lugusid digimaailmast. Kes Berliini kohale ei sõida, võib rõõmu tunda ka biennaali veebiplatvormist, mis üllitas äsja esseedekogumiku „Fear of Content”, kuhu ilmub pidevalt infot juurde ja kus saab juba praegu lugeda näiteks õnnest, rahast, kutsikatest, näitustest ja paljust muust põnevast. Jäägem online’i!