Tartmusis avatakse täna Erik Alalooga isikunäitus „Singulaator”
Lugemisaeg 2 minTäna kell 18 avaneb Tartu Kunstimuuseumis Joanna Hoffmanni kureeritud näitus, mis toob muuseumisse publiku aktiivset suhtlust ootavad masinad ja põgenemistubadele omaste reeglite järgi toimiva keskkonna.
Tartmusi esimese korruse ruumides laotuval näitusel võtavad publiku vastu vaenulikult meelestatud masinad, kes külastaja sisenemisele reageerivad ja olukorra intrigeerivalt ebamugavaks muudavad. „Teil on võimalus saba jalge vahel põgeneda või lähtuda teadmisest, et ruum peidab endas tehnoloogilist võimalust masinale vastu astuda, ta allutada ning ennast taaskehtestada,“ selgitab kunstnik.
Alalooga näitus tegeleb tehnoloogilise singulaarsusega, hüpoteetilise ajahetkega, millest alates tehnoloogiline areng ei ole enam inimese kontrolli all, vaid toimub kiirusel ja viisil, mis on inimesele hoomamatu. Maailm elab singulaarsuse ootuses. Veel hetk ning tehisintellekt ärkab. Singulaarsusega kaasnevat kvalitatiivset nihet ei oska päris täpselt ette kaardistada isegi helgemad pead. Kuidas tehisaju enesest teadlikuks saab ning mida see endaga kaasa toob?
Levinud on kaks suurt versiooni, futuroloogilist narratiivi. Esimene neist on suhteliselt igav: sõbralik AI, kes astub inimkonna teenistusse. Teine versioon pakub fantaasiale oluliselt laiemat mänguruumi: badass AI, õel ja omakasupüüdlik tehisintellekt, kes asub inimkonda orjastama.
„„Singulaator“ on singulaarsuse simulaator. Tegemist ei ole arvutitega. Teie vastas on suhteliselt primitiivsed ning juhmivõitu mehhaanilised masinad,“ kirjeldab Erik Alalooga uut näitust. „Nagu evolutsioonis sadade miljonite aastate jooksul, nii kehtestab ka kunstisaalis ennast lõpuks ikkagi elujõulisem isend – masin või inimene,“ selgitab kunstnik.
Erik Alalooga (s 1974) on eesti tegevus- ja installatsioonikunstnik. Ta on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemias skulptuurieriala ja omandanud magistrikraadi interdistsiplinaarsetes kunstides. Alalooga loomingu keskpunktiks on läbi aastate olnud analoogtehnoloogilised masinad, millega publik peab näituse või etenduse „läbimiseks“ ning elamuse saamiseks ühel või teisel viisil kontakti astuma.
Näitus on avatud 19. augustini. Vaata lisa Tartmusi kodulehelt.