Telliskivi Loomelinnakus etendatakse maikuus nüüdisooperit
Lugemisaeg 3 min15.–18. mail mängitakse Telliskivi Loomelinnakus EMTA noorte kultuuritegijate initsiatiivist sündinud kaasaegset ooperit „Korduma kippuvad küsimused”, mille lavastaja on Laura Mets, libretist Andra Teede ning heliloojateks Marianna Liik ja Sander Mölder.
See valdkondadeülene koostööprojekt sai alguse ühistest mõtisklustest vastutuse võtmise, täiskasvanuks saamise ja oma elu tähtsate valikute tegemise teemadel. Protsessis kerkis üles hulganisti küsimusi selle kohta, kuidas elada nii, et oleks hea. Kuidas usaldada nii, et ise ei saaks petta? Kuidas hakkama saada, kui kõrgest haritusest ja lootusest paremale homsele ei piisa?
Sealjuures ootab ühiskond, et üks hetk võtaks uus põlvkond – sealjuures suudaks ja tahaks võtta – ohjad enda kätte ja annaks oma panuse. Samas on tunne, et paljud noored ei taha, julge või ei oska seda mingil põhjusel teha. Lavastus julgustab nende põhjuste üle edasi mõtlema. Sealjuures pole eesmärgiks kellegi eluvalikutele hinnangut anda ega kindlat maailmavaadet pakkuda, vaid tuua teema fookusesse eesmärgiga tekitada diskussiooni – seda nii noorema kui ka eeskujuks oleva generatsiooni hulgas.
„Sellises mastaabis koostöölavastust pole EMTAs minu teada varem muusikaosakonna ja lavaka vahel olnud, kuid arvan, et see võiks saada pigem tavaliseks, sest EMTA tudengitele on see hea võimalus proovida ise lavastus nullist valmis teha. Loodetavasti annab praegu alustatu ka tulevastele EMTA tudengitele indu selliseid projekte teha ning koolile samuti kogemuse, kuidas sellist tulevase ameti praktiseerimist koolis veelgi paremini koordineerida,” kommenteerib lavastaja Laura Mets, kelle jaoks on „Korduma kippuvad küsimused” üks kahest lõputööst.
Kui harilikult on ooperil üks helilooja, siis „Korduma kippuvate küsimuste” helikeele eest vastutavad elektroonilise muusika austajatele juba mõnda aega tuttav saarlane Sander Mölder ning akustilisi ja elektroonilisi kõlasid põimiv Marianna Liik. „Praegu ei meenugi ajaloost, et mõnd sellist mahukamat teost oleks kahe peale kirjutatud, aga ma usun, et kaks pead on ikkagi kaks pead. Lisaks toimub lavastus ooperimaja asemel Telliskivi Loomelinnaku ühes tootmishoones, mis neljaks õhtuks ilmselt tundmatuseni muutub,” rääkis Mölder ooperi eripäradest.