Tõukejõud: Indrek Migur
Lugemisaeg 3 min„Tõukejõud” on rubriik, mis tutvustab inimesi, kes tegutsevad muusikaga seotud elualadel, kuid ise lavalaudadele ei satu. Seekord viib meid oma töö telgitagustesse Tallinn Music Weeki konverentsi ja külaliste programmi juht Indrek Migur.
Kahe sellise valdkonna haldamine tundub päris mahukas ülesanne. Mida su töökohustused ette näevad?
Neil kahel pealtnäha erineval haldusalal on lähemalt vaadates päris mitmeid omavahelisi puutepunkte. Korraga nii konverentsi kui ka väliskülaliste programmi juhtimine võimaldab mul omada terviklikku ülevaadet, nt mis on parajasti kõige intrigeerivamad teemad, kes neist rääkida võiksid ja kes neid tegelikkuses kuulama on tulemas.
Konverentsiplaani loomine on kollektiivne teekond, kus mängivad suurt rolli nii TMW tiimikaaslased kui ka meie toredad Telliskivi kontorinaabrid Music Estoniast. Minu ülesanne on hoida silme ees tervikpilti ja pressida plaanid teostatavasse raamistikku.
Väliskülaliste programmi juhina haldan läbirääkimisi delegaatide reisiplaanide üle ja ka realiseerin neid tihtipeale praktilise poole pealt.
Mis oskusi on nendes rollides vaja?
Rahvusvahelise muusikatööstuse telgitagustes tegutsejad on enamjaolt väga toredad inimesed, kes on oma südames suured muusikasõbrad ja peavad funktsionaalsust festivalikorralduses olulisemaks peentest rituaalidest. Üks tähtis oskus ongi kirjeldatud tunnetuse realiseerimine. Kasuks tulevad nii filosoofiat õppides omandatud kirjutamis- ja analüüsioskus kui ka kogemused logistikuametist, mida kunagi peetud sai. Ja eks ole ka muusika mind juba nooruspõlvest sügavalt kottinud. Praegu teen kord kuus IDA Raadios ilusatele lugudele pühendatud saadet ja aeg-ajalt mängin erilaadi ürraritel ka tantsusemat muusikat. Päevatöö mõtestamise juures on suureks kasuks seegi.
TMW konverentsid lähtuvad igal aastal kindlatest fookusteemadest. Mille põhjal need valitakse ja kuidas sünnivad paneelide teemad?
TMW olemuse juurde kuulub püüdlus püsida kursis ja osaleda aktiivselt aktuaalsetes ühiskondlikes diskussioonides. Selle hästi õnnestumiseks on vaja oma tundlad võimalikult laiali ajada. Seega ei olegi sellele küsimusele ühtset vastust. Ideed kooruvad välja nii lokaalsetest kui ka globaalsetest sündmustest, saades inspiratsiooni muusikatööstuse uusimatest mure- või rõõmukohtadest ja huvitavatest potentsiaalsetest koostöödest.
Kuidas te leiate välismaiseid spetsialiste, keda rääkima kutsuda?
Spetsialistide leidmine on demokraatlik protsess, mille käigus võib ideid seoses sellega, keda kutsuda paneelides osalema või töötubasid tegema, tulla igast suunast. Kui teema on värske ja sobib valikusse jäänud fookuspunktide skeemi, siis läheme sealt edasi ja vaatame, mis kõnelejad võiksid sellega kõige paremini kokku sobida. Üldjuhul on tegemist mitmetahulise puslega, mille kokkupanek kestab ühe TMW lõpust järgmise alguseni.
Millisena sa näed TMW konverentsi mõju muusikutele ja muusikatööstuse professionaalidele, kuid ka laiemale avalikkusele?
TMW konverents on festivalil kõige parem koht, kus ühiselt asju selgeks rääkida, luua tutvusi, kuulata oma ala spetsialiste ja saada lühikese aja jooksul olulist teavet, n-ö kiirkursusena. Peale muusikatööstuse proffide on kaasatud alati ka valdkonnaväliseid ärksate mõtetega tegelasi, kes lisavad teemade spektrile oma unikaalse vaatenurga.