Treff festival: käpiknukkudest seletamatute sulamiteni
Lugemisaeg 3 min05.–08. juunil vallutab visuaal-, objekti- ja nukuteatrifestival Tallinn Treff Festival taas vanalinna eri etenduspaigad, pakkudes kõigile huvilistele vaatamiseks 17 erinevat lavastust. Uurime festivalile eelnevail nädalail korraldajateatrist NUKUst, milliseid palasid tänavune Treff pakub ning toome lugejani lavastuste tutvustusi, et hõlbustada kirevas programmis orienteerumist.
Festivaliprogrammi tutvustas Müürilehele Hannele Känd.
Filmimeistri ja -pioneeri elu teatrilaval
George Méliés oli tuntud Prantsuse illusionist ja filmitegija, kes kino algusaastatel oli paljude kinotehniliste leiutiste autoriks. Tšehhist pärit Drak teatri lavastus „George Méliés’ viimane trikk” põhinebki filmikunsti teerajaja erakordsel elul ja tööl. Laval näeb trikkide, võlurite ja maagia maailma.
Selle teatri loomingule on iseloomulik elava näitleja ja nuku kui objekti suhe ja nendevahelise pinge esiletoomine ning ärakasutamine. Drak teatri lavastusi on tänaseks näinud üle viie miljoni inimese.
Ei ole tants, teater, nukuteater, tsirkus… On Compagnie Philippe Genty
Festivali peaesineja Compagnie Philippe Genty lavastust „Ära unusta mind” on keeruline kirjeldada. Kuigi kompanii populaarsus Prantsusmaal ja üle maailma kasvab, on ajakirjanikud kimbatuses lavastuste kirjeldamisega – niivõrd kirev ja mitmekesine on see, mis laval sünnib. Trupi lavastusi ei saa ka paigutada ühessegi tavapärasesse kategooriasse. Kompanii ise on selle „puuduse” rõõmuga vastu võtnud.
„Ära unusta mind” on võluv ja inspireeriv, maagiliste ja unenäoliste lavapiltidega segu mitmest teatrivormist. „Ära unusta mind” on uusversioon Genty legendaarsest lavastusest, mis on tänu sel korral kaasalöövatele Norra artistidele saanud põhjamaise värvingu ja atmosfääri.
Kindlasti tasub mainida ka lavastuse muusika autorit Rene Aubryd ja koreograaf Mary Underwoodi, kelle tööd on küllap tuttavad nii mõnelegi.
„Ära unusta mind” on täiskasvanutele mõeldud lavateos, mis etendub ühel korral Vene teatris. Tegemist on ilma sõnadeta lavastusega, mis kestab poolteist tundi.
Armastus viikingite moodi
Gudrun – naine, kelle kilbid on kõige tugevamad. Temast kõnelebki Soome eksperimentaalse nukuteatri Sixfingers lavastus „Hardboiled – viikingi armastuslugu”.
Laval kerib end lahti julm lugu ustavusest, uhkusest ja armukadedusest. Kusjuures esimene vaatus on hoopis interaktiivne näitus sõjarüüdest, teises vaatuses jutustatakse aga muuseas lugu Islandi Laxdæla saaga kangelannast Gudrunist, kasutades kõikvõimalikke vahendeid – kehasid, köögiriistu, mune…
Tegemist on kombinatsiooniga jutuvestmisest, objektiteatrist, näitlejatööst, Kantori bioobjekti meetodist, butoh-tantsust ja performance’ist. Lavastus on mõeldud täiskasvanutele, kestab 2 tundi ja 15 minutit ning on inglise keeles ilma tõlketa.
Viis sajandit vana Itaalia nukuteater moodsas kuues
Gaspare Nasuto on nukunäitleja ja skulptor. Teda peetakse üheks silmapaistvamaks Napoli nukutraditsiooni viljelejaks, kes on loonud väga palju lavastusi Pulcinellast.
Napoli guarattelle on väga vana käpiknukutüüp, mis tekkis 16. sajandil. Nasuto lavastuses „Pulcinella di Mare” on ainulaadne ja üllatav nukuliikumine. Modernse kuju annavad etendusele jõulised näitlemistehnikad.
Lavastus sobib kõigile alates 7. eluaastast ning on ilma tekstita ning kestab umbes tunni.
Treffi programmiga tutvu koguulatuses siin.