Uus Eesti animatsioon: „Vanamehe multikas”
Lugemisaeg 4 min„Vanamehe multika” menu põhjuseks on arvatavasti eestlaslik süldihuumor, mis kõnetab oma lihtsuses lausa masse. Vanamees on sedasorti kuju, keda kas armastatakse või vihatakse, kuid kes kindlasti ühtki vaatajat külmaks ei jäta. Kaks tüüpi otsustasid hakata art house animatsiooni asemel enda lõbuks ehedat meelelahutust looma ja on kogunud vaid ühe aasta jooksul tohutu vaatajaskonna, kes hoolsalt Vanamehe tegemisi jälgib. Ootamatu populaarsusega üle külvatud multikakarakteri taga seisavad Eesti Kunstiakadeemia animatsiooni osakonnas tutvunud Peeter Ritso ja Mikk Mägi. Peeter on ka varem oma flash animatsioonidega Youtube’is kuulsust kogunud, Mikk tegutseb samal ajal VJ-duos GIF Visuals ning töötab animaproduktsioonifirmas Birds of Paradise.
Kuidas Vanamehe-seeria alguse sai?
Mikk Mägi: Kooli ajal suitsupausidel hakkas külge, kui Peeter Vanamehe häält tegi. Esimese seriaali puhul hakkasime lihtsalt animeerima, võte kestis põhimõtteliselt ainult paar päeva. Aega oli vähe, mõtlesime, et ah, teeme „Vanamehe multika”.
Peeter Ritso: Mina hakkasin kursust lõpetama ja koolitööna oli vaja nukufilm esitada. Midagi muud peale „Vanamehe multika” ei oleks küll viitsinud teha.
Kuidas lõputöö õppejõududele meeldis?
P.R.: Priit Pärnale vist meeldis. Muheles igatahes kaasa.
M.M.: Ülo Pikkov oli ka sillas. Ja Riho Undile meeldis eriti. Kaspar Jancis nuttis ühe pisara.
Kas teil on olnud filmimisprotsessi juures ka abikäsi?
P.R. ja M.M.: Jah, animatsiooni osakond, G9 ühika omad on palju aidanud. Kreeta Käeri tegi nukud, Jaagup Metsalu ja Erik Alunurm on olnud abiks ning mitmed teised veel.
Kuidas need nukud ja see maailm loodud on? Milliseid materjale kasutasite ja millest saite inspiratsiooni?
M.M.: Kõik on loodud väga DIY lähenemisega, kasutades materjale, mis on kõige lihtsamini kättesaadavad. Palju oleme taaskasutanud ka animaosakonnas vedelevaid teiste nukufilmide kujunduse ülejääke. Näiteks Alunurme ja teiste filmi „Eine murul” set on olnud põhiline tegevuspaik. Selles mõttes on EKA animatsiooni osakond super koht, kuna sinna koguneb sellist tööpahna, mida saab erineval otstarbel ära kasutada.
Vanamehel on hästi läinud – saite Hooandjast toetust ja Vanamees on olnud juba ka keeduvorsti reklaamnägu. Isegi agentuurid pöörduvad teie poole, et te nende klientidele reklaami teeksite.
M.M.: See oli humoorikas, kui saime esimese osa valmis ja seda vaatas 2000 inimest. Pani imestama küll, et kogunes nii palju subscribe’ijaid ja inimesed tõesti jälgivad Vanamehe tegemisi. Igalt poolt kuuled erinevaid lugusid. Mingi tüüp elektroonikapoes oli näiteks pannud selle kõikides ekraanides mängima. Inimesed teavad praeguseks „Vanamehe multikat” ja need, kellele see varem üldse ei meeldinud, teevad nüüd ka ise Vanamehe-nalju.
P.R.: Kõige lahedam on, kui inimesed teevad Vanamehe häält ja saadavad meile oma salvestusi.
Mis te ise arvate, milles Vanamehe fenomen seisneb? Miks see nii paljudele meeldib?
P.R.: Ma arvan, et see on teistmoodi. See ei ole üldse see, mida on varem tehtud.
M.M.: Vanamees kõigub justkui väga halva ja geniaalsuse piiri peal. Ju siis maailmas on lihtsalt nii palju inimesi nagu Peeter.
Kas midagi on nende osade jooksul ka edasi arenenud, muutunud?
M.M.: Ma arvan, et kui vaadata varasemaid osasid ja nüüd viimast episoodi, siis võib tõesti näha arengut. Kui kas või rekvisiite võrrelda, siis Peeter on uue osa maja maketi väga detailse teinud. Animatsioon on ka kindlasti paremaks ja sujuvamaks läinud.
Kaua te veel „Vanamehe multikat” mõtlete teha ja mis ees ootab?
P.R.: Meil on päris palju ideid ja Vanamehe-nalju veel.
M.M.: Tahaks kümme episoodi ära teha, siis võib hakata uue projekti peale mõtlema. Vanamutt jääb kindlasti edaspidi figureerima ning uusi tegelasi tuleb ka. Võin nii palju veel öelda, et tegevus jõuab varsti ka Saaremaale.
Mida te väljaspool seda projekti eraldi teete?
M.M.: Mina töötan Birds of Paradise’is, kus teen reklaamtöid. Lisaks tegelen GIF Visualsi projektiga. Peeter tahab hakata järgmiseks koolinaljadel põhinevat seriaali tegema.
Mis teile veel Eestis toimuvast silma on jäänud?
M.M.: Mulle meeldib, mida Sander Joon teeb. Martinus Daane Klemetil tuleb varsti uus asi välja. Ma ise olen vaadanud rohkem, mida siinsed VJ-d teevad. Välismaalt võiks välja tuua näiteks David O’Reilly.
Millised vanamehed te ise oleksite?
M.M.: Me oleme paar korda mõelnud, et meganaljakas oleks Peetriga kokku saada, kui me oleme mõlemad 80-aastased – kas me teeks ka siis Vanamehe-nalju või millise häälega me siis räägiksime?
Aitäh! Müürileht ja Animated Dreams soovivad Vanamehele pikka iga.