Uus Eesti Biit: Algorütmid
Lugemisaeg 3 minAlgorütmid on kaheliikmeline bänd, mis koosneb kahest sõbrast (Mihkel Tomberg, Roland Karlson), kelle ülesandeks on selgitada välja reaalsuse ja heli vaheline seos.
Kes on Algorütmid?
Algorütmid on kaheliikmeline bänd, mis koosneb kahest sõbrast (Mihkel Tomberg, Roland Karlson), kelle ülesandeks on selgitada välja reaalsuse ja heli vaheline seos. Nende hobiks on helidega manipuleerimine kõigi mateeria vormide peal, eriliseks kireks eksperimendid organiseeritud süsteemidest kõige komplekssema süsteemi – mõistuse – ja heliga. Üritame vastata tunnetuslikul tasandil igavikulistele metafüüsilistele küsimustele. Näiteks, kus genereerub hääl? Ning kas ümber kukkuv puu teeb häält ka siis, kui pole kedagi seda kuulmas?
Millise loo peale te ütlesite, et vot nüüd aitab, tahan ise muusikat teha? Või on mõni konkreetne lugu, mis teid innustas bändi tegema?
Mihkel: Autechre.
Roland: Autechre. Mis tahes lugu, mis suudab autoriga üheks liita.
Kirjeldage Algorütmide bändiproovi.
Stuudiosse saabuvad Mihkel ja Roland, lülitavad sisse elektroonilised masinad ning valmistavad mingi programmijupi. Seejärel luuakse kontseptsioon, mida sooviks katsetada. Sessioonid kestavad mõnikord mitmeid tunde, ilma et ühtegi mõtet peast läbi käiks. Parim saadud emotsioon kinnitab katse tulemust.
Nii palju kui mul on olnud võimalust Algorütmide esinemistel käia, ei meenu, et oleksite sellised traditsioonilised live’i tegijad, kes esitavad alati sama kava. Kas vahel juhtub ka seda, et laval olles tekib teatud sümbioos, mis muudab eelnevalt kokkulepitut?
Võime julgelt väita, et pole ühtegi üritust, kus oleksime esitanud sama kava. Isikuomadustest tulenevalt oleme sunnitud improviseerima ja pidevalt enda ja publiku vahelise sünergiaga katsetama. Vahel läheb meil enda ja publiku vahelise terviku loomisega palju aega ja alles mitmekümne minuti pärast suudame luua inimestega õige ühenduse. Siis on kahju lõpetada.
Tallinn Music Week toob koju kätte palju n-ö industry inimesi, kes tulevad siia oma teadmisi jagama või uusi talente avastama. Bändidel soovitatakse juba varem delegaatidega suhelda ja neid oma showcase’ile kutsuda. Kas olete seda juba teinud? Kui ei, siis miks?
Veel ei ole kedagi oma kontserdile isiklikult kutsunud, väljavalitute nimekiri on lihtsalt nii pikk ja see list tuleb veel filtrist läbi lasta. Samas, aega on ja ega tark ei torma.
Kui kuulate mõnd lugu, mis on tehtud juba aastaid tagasi, siis mis tundeid see tekitab?
Roland: On palju lugusid, mida juba mitmeid aastaid regulaarselt uuesti kuulan. Pean tunnistama, et igas uues hetkes on võimalik mõista juba sügavamalt autori, heli ja kuulaja vahelist seost. Sellest tunnetuslikust kujundist on võimalik aru saada tõenäoliselt lõpmatult sügavalt.
Mihkel: Nostalgiat.
Milline instrument/programm on teie jaoks asendamatu?
Visual Studio, Reaktor, Ableton, Renoise.
Kui teil oleks võimalus teha koostööd ükskõik millise muusikuga maailmas, siis kes see oleks?
Kui elus, siis Pärt või Reich. Kui sobib ka surnud, siis Johann Sebastian Bach.
Kuidas hindate hetkeseisu Eesti elektroonilise muusika maastikul?
Eesti muusika on parem kui kunagi varem. Muusikategemine on muutunud järjest lihtsamaks ja noored saavad isegi enda mobiiliga arvestatavat muusikat luua – ainukeseks probleemiks on teadliku kontsepti puudumine. On aeg, et naiivne popmuusika võtaks alternatiivmuusika sügavuse ja alternatiiv võtaks popmuusika positiivsuse lahtimõtestamiseks vaatluse alla.
Mõned lemmikartistid hetkel?
Leonard Cohen, Egyptian Hip Hop, Co La, Lorenzo Senni, Oneohtrix Point Never.