Eesti muusika Robin Hood paneb tükikaupa pihta helisid, segab need oma biitide, mustrite ja meloodiatega, annab need vaestele ja rikastele ning sunnib kassettmaki tolmust puhtaks pühkima.

Luurel Varas. Foto: Greete Okas

Luurel Varas. Foto: Greete Okas

Räägi lühidalt, kes on Luurel Varas?
Luurel Varga kasutajanime taga on sämplite luuramine, helide varastamine ning lõputu täiusliku gruuvi otsing.

Enamasti toimetad sa džässisema ja instrumentaalsema suunitlusega hiphopi kallal, kuid Endamisi Salamisiga kahasse tehtud kassetil laskud ka house’i ja jungle’i pärusmaale. Kus on Luurel Varga juured ning millistest põhimõtetest sa oma muusika loomisel lähtud?
Muusikat luues üritan mitte ette mõelda, mida ma täpselt tegema hakkan. Lähen vooluga kaasa. Endamisi Salamisiga split-kassetil olevate träkkidega oli sama värk. Ilmselt tahtsin Madlibi stiilis biiti teha (haha), aga läks kütteks ja mis seal ikka. Üks asi on teha muusikat, mida ma tahan, et ma teeksin. Teine jutt on aga see, mis minust tegelikult välja tuleb.

Alustala minu biiditegemisele panid kindlasti Los Angelese koolkonna biidimehed. Ei saa üle ega ümber Flying Lotusest. Praegu olen märganud, et mind mõjutavad rohkem saundid ja mustrid, mida leian väga erinevatest žanritest. Kõnetanud on näiteks Andy Shauf, The Knife, Jameszoo ja ringiga tagasi jõudes MF Doomi instrumentaalid. See on nagu rännak, tee peal näen igasugu tegelasi, aga lõpuks jõuan ikka hiphopi juurde tagasi.

Sinu üheks oluliseks tööriistaks on kassett, millele lindistad oma lugusid marsruudil kassett-arvuti-kassett. Miks just selline meetod? Milliseid praktikaid sa enne katsetasid, kui kasseti juurde jõudsid?
Kassett on kuidagi loogiline formaat olnud, muu nagu ei sobikski veel. Eks mu produktsioon ongi praegu pigem räpasem ja lo-fi kui puhas ja hi-fi. Osati kindlasti oskamatusest, aga ma arenen. Kindlasti liigun varsti kassetist edasi. Kassett-arvuti-kassett ka seepärast, et kõik saaksid sama saundiga Luurel Varast kuulata.

Sinu jaoks on olulisel kohal ka sämpeldamine. Kust sa oma sämpleid korjad?
See on nagu Coca-Cola retsepti küsimine (:. Üldiselt netist (näiteks SP-foorum ja online-raadiod), aga palju mängin ka ise sisse (plaksud, nipsud, kõrinad, kitarr, bass jm) või lasen sõpradel mängida, vinüülidelt pigem vähe. Eriti meeldib sõprade sissemängitud asju kruttida ja keerata.

Kui tulla tagasi ühise kasseti juurde Endamisi Salamisiga ning viidates koos Hyrr IV-ga tehtud lugudele, siis kui olulisel kohal on sinu jaoks muusikategemisel just kollaboratsioonid? Kuidas need koostööd tavaliselt sünnivad?
Saan tegelikult üksi päris hästi hakkama. Biite on ilgelt mõnus teha! Proovin tunnetada, kus suunas lugu liigub, kas ja kui palju midagi juurde oleks vaja ning kui on vaja, siis kellelt see panus tulla võiks. Praegu on koostöö sujunud San Hani, Eiki ja Hyrriga. Hani ja Hyrr on ammu juba sõbrad, Eikiga tutvusime Music Weekil.

Mis sind inspireerib?
Sport, sõbrad ja kõik aastaajad.

Mida tulevik toob?
Veel biite, veel koostöid, veel kassette, plaanis on ka mõni muusikavideo teha ja Sveta Baaris hakkan pigem alternatiivsemaid hiphopiõhtuid korraldama.

Kuula lisaks Luurel Varga SoundCloudist.