Vana Tartu: Kivisild
Lugemisaeg 2 minLinnafestivali UIT meeskond otsis välja mõned mõned toredad, jaburad ja loodetavasti fantaasiat käivitavad vanad fotod Tartust ning edastas need erinevatele kirjutajatele. Iga autor pidi välja valima oma lemmiku ja kirjutama sel teemal ühe väikese teksti. Eesmärgiks oli, et pilt ja tekst inspireeriks lugejat oma vana tuttava Tartu peale natuke teistmoodi mõtlema.
Tartus elatud aastate jooksul kippus Kivisild ikka kuidagi juttudesse.
Treffneris nõksas nii mõnigi õpetaja aeg-ajalt peaga kuhugi selja taha (või mis suunda läheduses asuv Toomemägi parajasti jääma juhtus) ja meenutas seal asuvat nn professorite alleed, mida ka Aeglase Surma teeks nimetatakse. Alla kõndides oli nimetus teadjamate sõnul mõistagi Kiire Surma tee.
Ülesmäge minnes võttis see hingeldama nii mõnegi vanema õppejõu, aga mitte ainult. Kui klassikaaslastega Ajalooarhiivis praktikal käisime (seal saime muu hulgas teada, mida tähendab arhiivides „kummitamine”), saime ise ka alati kerge trenni pealekauba.
Kuidas see Kivisillaga seostub? Lihtsalt. Aeglase Surma tee puhul räägiti üliõpilastest, kes sinna Kivisilla varemetest kivisid toimetasid. Ikka selleks, et professorid vahepeal istuda ja puhata saaksid. Üliõpilaseks-olemine tundus nende juttude põhjal päris tore. Üksteisest ja õppejõududest hoolimine ja puha.
Kivisilla asendanud Tartu Kaarsild on aga kesksel kohal juttudes, mida tavaliselt üliõpilastele räägiti. Et õige tartlane olla see, kes on üle Kaarsilla kõndinud, Ülikooli raamatukogus seksinud ja kellele Erkki Hüva tänaval tere ütleb. Kooliajal pidasid klassivennad Kaarsilla peal teinekord piknikku. Mida politsei sellest kõigest arvas, ei teagi. Seda pole ka ikka veel uurida jõudnud, kuidas Kaarsillaga pärast remonti on. Saab veel kaare peal käia?
Linnafestival UIT on 21.–24. augustil 2019 kuuendat korda toimuv kohaspetsiifilise kunsti festival, mille eesmärgiks on avastada Tartu linnaruumi. Tutvu festivali ajakava ja programmiga siit.