Sekser on Müürilehe igakuine hübriidrubriik, mis pakub mõtlemiseks killukesi kaasajast.

Foto: CDC cover images / Scanpix

Foto: CDC cover images / Scanpix

Kuu tegija: koroonaviirus

SARS, MERS, Ebola, hullulehmatõbi ja sigade katk on leidnud endale järgmise globaalse järeltulija koroonaviiruse kujul. Hiina Hubei provintsi pealinnast Wuhanist alguse saanud viirus on tekitamas uut üleilmset pandeemiapaanikat, mille tagajärjeks on karantiinid, seisvad tehased, suletud piirid, karantiinis kruiisilaevad, paranoia jne. Maailma Terviseorganisatsiooni sõnul on prioriteetne viiruse leviku tõkestamine vaesematesse riikidesse, kus tervishoiuteenuste kättesaadavus on halb või olematu. Ühe versiooni kohaselt on zoonootilise (ehk loomadelt edasikanduva) koroonaviiruse alge seotud loomade või madudega. Käsuefektiivne Hiina riik rajas Wuhani kiirkorras uued superhaiglaid, kuhu paigutatakse tuhanded nakatunud. Vaktsiini väljatöötamisega tegeldakse lootuses, et viirus enne muteeruda ei jõua, kuigi niipea selle valmimist oodata pole. Algselt rahustas riiklik postifirma Omniva Hiinast miljoneid pakke tellivaid kaasmaalasi, et vähemalt nädal kestvat transporti Eestisse viirus mingil juhul üle ei ela. Nüüd tuli teade, et ajutiselt on Hiinast pakkide transport siiski peatatud. Tere tulemast aastasse 2020 ehk Hiina kalendri järgi metallroti aastasse, mis kipub küll meenutama üha rohkem „Resident Evili” filmifrantsiisist tuttavat maailma. 31. jaanuaril viidi esimesed koroonaviiruse kahtlusega hiina turistid kontrolli ka Tallinnas, kuid kahtlus oli siiski veel asjatu.

847 960

Just nii mitu piletit osteti 2019. aastal kodumaiste filmide seanssidele, moodustades kogu vaatajaskonnast 23 protsenti.

Foto: Spotify kuvatõmmis

Foto: Spotify kuvatõmmis

Uus must: kutsumuusika

Muusika voogedastuse Koljat Spotify pakub nüüd võimalust koostada esitusloend lemmikloomale. Selleks tuleb valida, mis loomaga on tegu – lind, koer, hamster vm –, määrata looma temperament, uudishimulikkuse aste ja nimi ning voilà, algoritm paneb sinu muusikakuulamisharjumuste põhjal kokku loomale mõeldud nimekirja. Paraku ei ole teenus arvestanud alternatiivsete lemmikloomadega, sest valikus pole ei lehma, siga, rotti ega madu. Samas, kui 80ndate alguse teutooni industriaalmuusika läheb peale koerale, meeldib see kindlasti ka püütonile või seale.

Pisiasi

Digitaalne säästlikkus. Kuna enamik meie loodavast andmemahust istub pilves, tasuks kõik mittevajalik ära kustutada, sest andmehoidlad tarbivad aastaks 2025 viiendiku kogu maailmas toodetavast energiast. Näiteks kümme selfit tekitavad umbes sama palju süsinikdioksiidi heitmeid kui üks kilomeeter autoga sõitmist.

Foto: Kuvatõmmis Nordea panga reklaamvideost

Foto: Kuvatõmmis Nordea panga reklaamvideost

15 sekundit kuulsust

Tänavuse talve kõige efemeersem kuju on talv ise. Rahvasuu armastab küll öelda, et ega tali taeva jää, aga paistab, et on paras aeg seda ütlust revideerida. Ilmateadlane Jüri Kamenik selgitas hiljuti Maalehes, et seoses polaaralade väheneva jääkattega pääseb Atlandi ookeani niiskus talviti üha rohkem idasse ja kõik prognoosid pakuvad ka järgmisteks kuudeks sooja. Ärata endas lõunamaalane ja kui juhtud nägema langevat lumehelvest, siis jookse õue ja tee pilt.

Seapõis

Nüüd, mil pensionireform on saanud riigikogus rohelise tule, on õige aeg pöörata tegusad prohvetisilmad uude 50-eurose kupüüri värvi tulevikku. Inimestele, kes vilistavad heledal ja sütitaval sagedusel vanaduspõlvele, hakatakse tegema teisest sambast esimesi väljamakseid avalduse põhjal 2021. aasta septembris, s.t järgmine suvi on õige aeg, et hakata tegusa ja ettevõtliku kodanikuna töötama välja õngitsuskirju, petukõnesid, püramiidskeeme, paisata turule kinnisasju ja kaasomandis lobudikke, tuua välismaalt mahakeritud hodomeetrinäiduga avariilisi autosid ning kui oled looder, siis lihtsalt paluda endale jook välja teha.

Foto: Annika haas

Foto: Annika haas

Väärib jälgimist: instagram.com/annikahaasphotography

Annika Haas on dokumentaal- ja portreefotograaf, fotoajakirja Positiiv toimetaja ja Eesti Kunstiakadeemia lektor. Tema fotoprojektid on käsitlenud Eesti rahvusvähemusi mustlasi ja moslemeid ning endiste Dvigateli töötajate kaduvat suvilakultuuri Suur-Sõjamäel. 2017. aastal töötas ta Tallinna Kunstihoone galeriis projektiga, milles ta kujutas koos skulptorite Elo Liivi ja Jekaterina Kultajevaga portreefoto ning skulpturaalsete lahenduste abiga Eesti pimedaid, tõstatades laiemalt „sotsiaalse pimeduse” temaatika.