Veel kuu aega saab kandideerida Eesti Disainiauhinnad 2020 konkursile
Lugemisaeg 3 min29. juunini saab esitada töid Eesti Disainiauhinnad 2020 konkursile, et tunnustada Eesti võimekamaid disainereid ja disainibüroosid, parimaid disainikasutajaid ning erilisemaid disainitegusid.
Disainivaldkond on aktiivses arenemises, avastades ja kehtestades ennast üha uutes valdkondades. Disain on võimeline looma lahendusi, mis toovad muudatusi ja loovad väärtuseid nii majanduslikus, sotsiaalses kui ka kultuurilises mõttes, nii üksikindiviidile, ettevõttele kui ühiskonnale laiemalt. 2020. aasta Disainiauhinnad soovivad rohkem tähelepanu juhtida just disaini rakendamisest saadavatele väärtustele.
Eesti Disainikeskuse juhataja Tiia Vihandi sõnul on Eesti Disainiauhinnad juba aastaid olnud disainivaldkonna olulisim tunnustussündmus: „Kuigi 2020. aasta on koroonaepideemia tõttu kujunenud eriliseks ning võib olla keeruline praeguses eriolukorras mõelda rõõmustamisele või suursündmuse korraldamisele, siis arvame siiski, et see ei takista heade disainitööde nähtavaks tegemist ja disaini rakendamise väärtustele tähelepanu juhtimist. Oleme sel korral nihutanud kandideerimise natuke varasemaks, et jõuaksime avalikkuse ette tuua rohkem huvitavaid disainilugusid ja disainilahendusi.”
2020. aasta Disainiauhindadel on uuenduskuuri läbinud ka graafilise ja digitaalse disaini auhindade kategooria. ADC*E (Art Directors Club Estonia) juhatuse liige Janno Siimar selgitab muutuste tagamaid: „Eesti Disainiauhinnad muutuvad ADC*E kontekstis väärtuspõhiseks, ehk hinnatakse seda, kui hästi tehtud töö edendab meie ühiskonnale olulisi väärtuseid. Uue hindamise protseduuri kallal on töötatud nüüdseks juba terve aasta, koos ADC*Europe juhatuse ja klubide esindajatest koosneva töörühmaga. Muutused on tingitud ka sellest, et sisuliselt identseid konkursse on liiga palju (sh Eestis) ning see viib auhinna väärtuse alla.”
„Jah, käelised oskused, ideed, teostus ja ka äriline tulemus on väga olulised, kuid lisaks sellele on veel midagi, mida täna ei hinda keegi – kuidas meie, disainerid, tegelikku väärtust loome? Kuidas me tegelikult maailmale kasulikud oleme? Selle külje esile toomine on nii ADC*Europe’i kui ka ADC*Estonia klubide lähituleviku suund ja püüdlus ning seda proovime rakendada sel aastal ka Eesti Disainiauhindadel. Kuldmunal, mida korraldab Turundajate Liit (TULI), hindame seevastu ka edaspidi disainikategoorias suurepärast loovideed ja filigraanseid teostusoskusi. Nagu ikka konkureerivad ADC*E kategooriate võidutööd Barcelonas ADC*Europe auhindadele,” lisab Siimar.
Uute auhindadena on sel aastal lisandunud ka Disainimuutja (Grand Prix) auhind, millega tahetakse tõsta esile ja tunnustada disainereid, kes on laiendanud valdkonna piire, arendanud ning rakendanud disainiprotsesse uuel ja tõhusal moel, ning auhind Aasta Disainitegu, millega tunnustada silmapaistvaid tegevusi disainiteadlikkuse ja -kasutuse edendamisel, disainivaldkonna arengute mõjutamisel ning tunnustada isikuid või organisatsioone, kelle eestvedamisel või toel seda on tehtud.
Eesti Disainiauhinnad 2020 kuus põhikategooriat on:
– Tootedisainiauhinnad BRUNO (Eesti Disainerite Liit);
– Graafilise ja digitaalse disaini auhinnad (ADC*E);
– Teenusedisaini auhinnad (Teenusmajanduse Koda);
– Disainihariduse auhind (Eesti Kunstiakadeemia);
– Valdkondadeülesed kategooriad (Disainimuutja, Elumuutev disain/Grand Prix, Aasta Disainitegu)
– Eriauhinnad (Noor Püss, SÄSI, Prillitoos ja BRUNO elutööauhind)
Eesti Disainiauhinnad 2020 võitjad kuulutatakse välja 18. septembril 2020. Kuna pole veel päris täpselt teada, kas auhindade jagamine toimub virtuaalsel või füüsilisel teel, töötatakse hetkel välja hübriidlahendust – igal juhul saavad auhinnad jagatud!
Eesti Disainiauhinnad 2020 võidutöid saab näha Viru Keskuse aatriumis 21. septembrist 5. oktoobrini. Erinevalt varasematest aastatest, rändab näitus edasi ka Võrru, Tartusse, Pärnusse ja Narva. 15.-17. septembril toimuvad disaineritele erialased seminarid, mida viivad läbi vastava valdkonna spetsialistid.
Rohkem infot tööde esitamise kohta leiad siit.