Vikerkaarevärviline Festheart
Lugemisaeg 2 min5.–7. oktoobrini Rakveres toimuv LGBTI filmifestival Festheart näitab sel aastal põhiprogrammis ainult uusi ja väga uusi filme.
Festivali avab tänavu Cannes’i filmifestivalil parima LGBT+ filmi Queer Palmi võitnud Belgia draama „Tüdruk”, milles 15-aastane Lara pingutab baleriiniks saamise nimel, kuid raskemat võitlust tuleb tal pidada iseendaga, sest ta on sündinud poisina. Transsoolisus on teemaks ka Kanada komöödias „Veenus”, mille peategelane Sid on arglikult valmis tunnistama, et tunneb end naisena, kui välja ilmub ta teismeline poeg, kellest Sidil aimugi ei olnud. Eneseotsinguid läbi värvika huumori pakub Itaalia teatraalne komöödia „Muinasjutt”, mille kangelane kujutab ette, et ta on 50-aastate USA koduperenaine.
Siiani tabuteemaks olevast homoseksuaalsusest tippspordis räägib Šveitsi film „Mario”, kus nimitegelasel tuleb valida klubijalgpallurikarjääri ja armastuse vahel. Samasuguste valikute ees seisavad lapsepõlvesõbrannad filmis „Sõnakuulmatus”, kes ei saa käituda oma südame järgi, sest see on vastuvõetamatu nende usule. Prantsuse draama „Naudi, armasta ja jookse kiiresti”, mis linastus tänavu Cannes’i festivali võistlusprogrammis, on lugu heal järjel küünilisest kirjanikust, kelle ellu toob uue ärkamise kohtumine provintsist pärit noormehega. Üks kohtumine muudab kõik ka Soome filmi „Sassis” peategelase Miku jaoks, sest suvilapuhkuse pöörab pea peale salapärane naabripoiss. Festivali lõpetab USA draama „Cameron Posti väärkasvatus”, lugu konversiooniteraapiale allutatud teismelisest tütarlapsest, mis võitis viimasel Sundance’i festivalil USA draamafilmide kategooria peaauhinna.
Kõrvalprogrammis on balletihuvilistele vaatamiseks dokumentaalfilm „Varvaskingades mässajad” , mis räägib maailmakuulsast komöödiatrupist Le Ballet Trockadero de Monte Carlo. Lisaks on kavas Venemaal valminud tragikoomiline lühifilm „Leo ja Orkaan” ning Eesti viimase aasta üks auhinnatumaid animatsioone „Manivald”. Lisaprogrammis linastub ka dokumentaalfilm „Transsooliste elu Sloveenias”, mida kommenteerib selle režissöör ja inimõiguste aktivist Michelle Emson Kanadast.
Tutvu kogu Festhearti programmiga siin.