Zeitgeist: märts
Lugemisaeg 4 minEi ole siin maailmas veel täis saanud see kuu, nädala ja päeva parimate lugude toppide limiit. Vähemalt ühele jagub ruumi veel, niisiis toob Müürileht iga kuu esimesel nädalal teieni oma möödunud 30 päeva parimate uute lugude saagi. Märtsikuu Zeitgeist kulgeb tähtedevahelistes sfäärides, vaatleb, mida pakub globaalne aasia eksperimentaalmuusikute ring ja tutvustab artiste, kelle tarbeks tuleb reivisamme veidi ümber kohandada.
Parrish Smith „Stillness and Secrecy”
Alustame seekord taas Amsterdami plaadifirma Knekelhuis esindajaga, kes annab tantsupõrandale oma metalse tahumatuse, karmi bassi ja ülevoolava jõuga uued mõõtmed, nagu toodaks ta instrumentide ja elektroonika asemel muusikat reaalsete tööstusmasinatega.
Mark Pritchard „Sad Alron”
Kuigi rohkem saab vist räägitud lugudest, mis sobiks helikeelelt saatma maailma kokkuvarisemist, siis Warp Recordsi hingekirjas oleva inglise elektrooniku Mark Pritchardi „Sad Alronis” kuuleme end maast ja merest välja suruvat elu. Kõige ilusamates kujutluspiltides mängib see lugu taustaks ajal, mil inimese jalg veel maapinda polnud puudutanud.
Sevdaliza „Marilyn Monroe”
Iraani juurtega ning Rotterdamis baseeruva Sevdaliza „Marilyn Monroe” sündihelid voolavad justkui aeg-luubis veniv laava hüperrealistlikus maailmas. Dramaatilised poognatõmbed, sumedalt õõnes perkussioon ja vajadus vahepeal õhku ahmida tekitavad tahtmise panna ta seisma ühte nurka FKA twigsiga, kuid ülejäänud loomingust leiab stseene teisigi.
EΛEVEN & Tiiu Kiik „Välk”
Märtsi lemmikveidrus tuleb Tiiu Kiige ning Moskva produtsendi Alexei „Prohor” Mostievi sulest. „Välgu” sõnad, mis pärinevad Doris Kareva sulest, tahavad Kiige lauldes justkui pooleks murduda, aga see, mis mõõtme saavutab tema fragiilsus koos EΛEVENi ähvardavalt paukuvate taustadega on lihtsalt mega.
Organ Tapes „XI BA LAN (稀巴烂)”
Aasia päritolu, ent Londonis elava Organ Tapes’i „XI BA LAN (稀巴烂)” on nagu Paabeli torni ehitamine, kust käib läbi nii palju erinevaid juppe, tükke ja kultuure, et tundub, et üks träkk koosneb kolmest erinevast. Lugu pärineb globaalset Aasia disaporaad esindava kunstnikke, muusikuid, disainereid ja kuraatoreid koondava kollektiivi Eternal Dragonz poolt välja antud kogumik-EP’lt „Karaoke Vol. 1”, millelt võib taolist tantsumuusika ja rnb hakkimist ning segamist Youtube’ist pärinevate aasia popstaaride videoklippidega leida veelgi.
Julianna Barwick „Nebula”
Oma mais ilmuva kolmanda albumi „Will” tegemisel istus moodsa sakraal-ambient’i üks esinaisi Julianna Barwick enda sõnul rohkem üksinduses ning käis läbi paar tumedamates meeleoludes episoodi. Loo pealkiri annab juba selgelt kätte, milliseid helisid oodata võib, kuid üksinduse keskel ei tule siin puudu ka soojusest. Nagu näha videos, eelistab Barwick ise seda skafandris hõljumise asemel esitada moodsalt kõledas akvaarium-majas.
Lil Silva „Lines”
Jätkame veel märtsikuu melanhoolsemas otsas, mille järgmine tükk tuleb Ühendkunigriigist pärit Lil Silvalt. 26-aastaselt tüübilt, kes on tagunud produtsendiraudu Banksile, pannud oma plaadil laulma Sampha ning kütab nüüd värsket smooth’i elektroonikasse eksimise muusikat.
Angel-Ho „Silence”
Lõuna-Aafrika produtsent Angel-Ho ehk Angelo Valerio esindab selgelt sama koolkonda nagu eelmisel aastal oma mutant-müraga teed sillutanud Arca, Lotic, Rabit ja teised. Heliliselt on nad autsaiderid, kelle looming kraabib kõrvu ja laseb oma intensiivsete digitaalpolsterdusega sirgeid helimaastikke õhku, aga kui sellest ühel hetkel kinni oled haaranud, jääb see mürgeldamine edaspidi kergelt külge. Siin teeb voksil kaasa ka Grace Jones.
In the Mouth of the Wolf „Sleight of Hand
Lõpetame EBM’iga, lainena üle pea lööva kollaboratsiooni, bängeri, stimulandiga, mille autoriks industriaalse techno-saurus Ancient Methods ja Gordon Sharp ehk Cindytalk.
Esilehe fotol Parrish Smith „Stillness and Secrecy”.